Jak skladovat kávu, aby vydržela čerstvá?

Pokud nebudete kávu skladovat správně, může se snadno stát, že přijde o svou charakteristickou vůni, pohltí různé pachy a při vyšší teplotě žlukne. Jak tedy kávu uskladnit tak, aby vydržela co nejdéle čerstvá?

Je lepší ji skladovat v původním obalu nebo v plechové dóze? Je lepší spíž, anebo lednička? Prozradíme vám několik tipů, jak se o kávu starat i co s ní raději nikdy nedělat.

Vždy si zkontrolujte datum pražení

Důležité je datum, kdy byla káva upražena. Své chuťové vlastnosti má totiž především díky tomu, že obsahuje oleje. Právě ty dělají kávu kávou. Díky nim chutná tak, jak chutná. Při pražení se oleje uvolňují a na povrch se dostává jejich chuť. Ale nedokážou vydržet věčně. Ideální kávu si připravíte z kávy, která byla pražená maximálně před čtrnácti dny. Zrnkovou kávu byste proto nikdy neměli kupovat do zásoby, naopak je třeba ji spotřebovat co nejrychleji a pak koupit další. Pravidlem je kupovat jen takové množství kávy, které jste schopni spotřebovat maximálně do sedmi dnů. Také mějte na paměti fakt, že káva byla pražena již několik dní předtím, než jste si ji v kavárně/pražírně koupili. Proto si vždy na etiketě na obalu zkontrolujte datum pražení. To samozřejmě nenajdete na etiketách káv, které se běžně prodávají v supermarketu. Na těchto kávách je většinou uvedena pouze doba expirace. I z tohoto důvodu byste měli kávu kupovat v menších, specializovaných prodejnách, pražírnách či kavárnách. Vyplatí se do kávy zainvestovat, protože jedině tak si vychutnáte kvalitní a čerstvou kávu.

Vakuová dóza Hario a další dózy skladem a navíc dnes 15.12.2022 za akční cenu.

Která dóza je ta správná?

Abyste si dokázali vždy připravit čerstvou kávu, měli byste ji kupovat ještě nenamletou. Namelte si ji až sami doma a okamžitě spotřebujte. Pro mletí můžete využít jak mechanický, tak elektrický mlýnek. Nechcete-li však do mlýnku investovat a raději si kupujete již kávu namletou, alespoň dbejte na správné skladování kávy. Kávu byste měli ochránit před světlem, vzduchem a vlhkostí. Nejlépe proto uděláte, když kávu koupíte v hermeticky uzavřeném sáčku nebo vakuových dózách na kávu. Tak zajistíte, aby se ke kávě nedostala vlhkost ani vzduch, a neztratila tak svou vůni.  Jestliže vám nevyhovuje sáček, pak alespoň kávu přesypte do dózy na kávu. Ideální je neprůhledná a s těsnícím víčkem. Vyhýbejte se skleněným dózám. Sice jsou estetické a na kuchyňské lince nebo v poličce vypadají velmi dobře, ale dobrou službu vám neprokážou. Propouštějí totiž sluneční světlo. Na trhu ale seženete i takové vakuové dózy, které vytvoří vakuum při každém jejím uzavření. Je to však nákladnější investice. Jsou na baterky a obvykle stojí přes tisíc korun. Dostupné jsou ale i vakuové dózy levnější, jejichž uzávěr dokáže vysát vzduch a přizpůsobit se obsahu v nádobě.

Typická vakuová dóza na kávu

Nepodceňujte ani velikost vakuové dózy na kávu. Čím více vzduchu v nádobě zůstane, tím větší škody se na kávě dopustí. A to i tehdy, je-li nádoba vzduchotěsná. Proto zvolte k uchovávání kávy takovou nádobu, která bude odpovídat množství kávy, které kupujete. Obvykle se prodávají dózy s objemem 250 gramů a 500 gramů.

Proč kupovat kávu v pražírně či kavárně?

Koupíte-li si kvalitní kávu v kavárně či pražírně, obvykle už se ve správném balení (vzduchotěsném a neprůhledném) prodává, proto není třeba kávu do dózy přesypávat. Některé pražírny dokonce balí kávu tak, že součástí obalu je jednostranně propustný ventil, který umožňuje, aby se plyny z kávy, které se po pražení uvolňují, mohly dostat ven. Vzduch však dovnitř nepropustí. V tomto případě vám káva vydrží čerstvá klidně i několik měsíců.

French press

Čtěte také

Jak na French Press?

Káva do lednice nepatří

Okolo skladování kávy se šíří jeden velký mýtus a to, že čerstvost kávy zajistíte tak, když ji umístíte do lednice. Ale to vůbec není pravda. Právě v lednici, při každém jejím otevření,do sebe nasaje vlhkost a to je špatně. Takto skladovaná káva ztrácí svou chuť.

Jestliže potřebujete, aby vám káva vydržela delší dobu, využijte raději mrazničku. Balení kávy však nejprve zabalte do igelitového sáčku. Kávu nikdy nezamrazujte opakovaně. Výhodou zmražené kávy je, že před jejím použitím nemusíte čekat, až rozmrzne. Rovnou ji můžete umlít.

Při skladování kávy nezapomeňte na 4 nejdůležitější zásady:

  1. Při nákupu vždy zkontrolujte datum pražení.
  2. Raději si melte kávu doma.
  3. Nedopusťte, aby káva nasála vlhkost, byla dlouho na světle a aby se k ní dostal vzduch.
  4. Pokud jste koupili kávu ve správném obalu, je zbytečné ji přesypávat do dózy.
Hodnocení

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*