Kolumbijská káva chutná tak trochu jinak

Kolumbijská káva chutná tak trochu jinak

Už jste vyzkoušeli kolumbijskou kávu? Kolumbijská káva je známá plnou a velmi bohatou chutí, která se nese v tónech čokolády. Aroma kolumbijské kávy je nezaměnitelné a snadno jej rozpoznáte. Kolumbijská káva se sklízí prakticky na třech územích Kolumbie. Proto se i výsledná chuť této kávy může lehce lišit podle toho, z jakého regionu daná káva pochází. Mnozí kávomilci ale tvrdí, že kolumbijská káva se vždy nese v tónech již zmíněné čokolády, vanilky, ovoce a karamelu. Chuť bývá výrazná a příjemná.

Původ kávy v Kolumbii

První zmínky o kolumbijské kávě lze dohledat až 18. století, kdy Kolumbií cestoval misionář Joseph Gumilla. V té době ještě Kolumbie spadala pod správu španělských kolonistů. Kolonizátoři kávu milovali a znali její povzbudivé účinky a proto si ji vozili všude. A tak zde postupně káva zdomácněla právě díky kolonistům.

French press

Čtěte také

Jak na French Press?

Produkce kávy v Kolumbii

Kolumbie se dlouho řadila mezi přední producenty kvalintí kávy. Mnoho let byla na žebříčku hned za Brazílií, tedy na druhém místě. Poměrně nedávno, konkrétně v roce 2000, ji však předběhl Vietnam, který je i nyní dvojkou na poli producentů kávy. Produkce kávy v Kolumbii však stále roste a dnes Kolumbie produkuje přes 11 milionů pytlů kávy ročně a pěstuje se na 669 000 farmách. Pěstování kávy se tak stalo jednou z nejvíce profitujících činností, kterou se mohou místní obyvatelé zabývat. Ale pozor, Kolumbijci sami jsou milovníky kávy jejich spotřeba činí skoro 20% jejich roční produkce, tedy cca 2 miliony pytlů kávy ročně. To už je poměrně zajímavé číslo.

Cibetková káva od ověřeného dodavatele za skvělou cenu. Objednávejte ještě dnes za akční cenu a využijte této nabídky.

Většinu z farem obhospodařují drobní farmáři a rozloha farem zpravidla nepřesahuje 5 akrů.

V Kolumbii se až na malé vyjímky pěstuje Arabica. Nejčastěji zastoupenými odrůdami kávy v Kolumbii jsou pak Bourbon, Typica, and Caturra, a dwarf Bourbon. V Kolumbii se čas od času vyskytuje onemocnění kávovníků zvané kávová rez. A proto se organizace Cenicafe v roce 1982 pokusila vypěstovat kultivar, který by byl této nemoci odolný. Kultivar nesl označení Kultivar Colombia. V roce 2008 došlo k plošnému napadení kávovníků výše uvedenou nemocí. A proto se organizace Cenicafe pokusila opět přešlechtit kávovník a vypěstovala kultivar s názvem Timor. Jedná se o mezidruhového křížence, který vznikl křížením rostlin Robusta a Arabica ve východním Timoru. Tento kříženec vykazuje některé vlastnosti obou druhů. Tou nejpodstatnější vlastností je právě odolnost vůči kávové rzi. Velmi oblíbená je kolumbijská káva Colombia Supremo La Ceiba.

Kde se v Kolumbii káva pěstuje?

Kolumbie je hornatá země. Je to země, kterou vpodstatě půlí pohoří And. Toto pohoří se pak směrem na sever dělí na tři jakoby souběžné pásy pohoří. Káva se pak v Kolumbii pěstuje na celém pohoří a také v hornaté oblasti Santa Marta . Tuto oblast najdeme na severu země a je zvláštní tím, že kávu zde pěstují převážně domorodé kmeny. Ti pěstují kávu starými způsoby bez přílišného používání chemie. Snaží se žít a pěstovat kávu v maximálním souladu s přírodou. Tato káva tak díky tomu získala certifikát Fair Trade.

Mohlo by se zdát, že podmínky pro pěstování kávy jsou v Kolumbii všude stejné ale opak je pravdou. Klima se zde velmi liší v závislosti na nadmořské výšce, na vzdušné vlhkosti, na teplotě a na složení půdy. Proto i stejná odrůda kávy pěstovaná na různých místech může ve výsledku chutnat jinak.

Káva se na většině plantáží v Kolumbii sklízí ve dvou etapách, které se označují jako principal a mitaca. Obecně lze říci, že na severu země se káva sklízí v listopadu a mitaca pak od května do června. Na jihu se kává sklízí zase naopak. Hlavní sklizeň označovaná jako principal probíhá od jara do června a mitaca potom v listopadu.

Jak se káva v Kolumbii zpracovává?

kolumbijská káva je zpracována nejčastěji mokrou cestou. Farmáři používají pro tento účel speciální zařízení. To se skládá ze stroje, jenž zbaví plody dužinaté slupky. a fermentační nádrže. Podstatný je pak zdroj vody. Voda se totiž používá k promývání kávy. Proces probíhá nejčastěji tak, že sklizená káva je na konci dne zbavena slupek. Dalším krokem je fermentace, která probíhá přes noc. Pak se káva rozprosře na terasách u farmy, kde se káva suší. Finálním krokem je potom kontrola kvality, která probíhá během sušení kávy na terasách.

Hodnocení

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*