Jaký je rozdíl mezi arabikou a robustou?

Jaký je rozdíl mezi arabikou a robustou?

Existují dva základní druhy kávy. Jeden pochází z kávovníku arabského a druhý z kávovníku statného. Co všechno byste o nich měli vědět? Seznamte se s dvěma nejrozšířenějšími typy kávy na světě.

Kde se vzal kávovník?

Kávovník arabský (Arabica) a Kávovník statný (Robusta) se dělí na jednotlivé odrůdy, které se pojmenovávají podle místa, kde se pěstují. Ty se prodávají samostatně anebo v kávových směsích. Rozšířenější arabika pravděpodobně vznikla křížením druhů Coffea Canephora (kávovníku statného) a Coffea Eugenioides na hranici mezi Etiopií a Jižním Súdánem. Svůj název nese již od sedmého století, kdy se přes moře dostala z Etiopie do Arábie.

French press

Čtěte také

Jak na French Press?

Ještě než se podíváme na rozdíl mezi arabikou a robustou, je dobré něco vědět i o samotném kávovníku. Jde o velmi rozšířenou rostlinu v tropickém a subtropickém podnebném pásu. Řadí se mezi ovocné dřeviny a pěstuje se ve více než sedmdesáti zemích světa. Arabský kávovník se dnes pěstuje zejména v Jižní Americe, především v Kolumbii, zatímco robusta je dominantou východní polokoule. Nejvíce jí pochází z Vietnamu.

Zrnková a mletá káva mnoha druhů z různých lokalit za nejlepší cenu. Degustační balíčky a mnohem víc.

Arabika versus robusta

Arabika je mnohem náročnější na pěstování a také sklízení – na rozdíl od robusty se totiž sklízí ručně. Vyžaduje hodně péče i lepší, mírnější, podnebí. Vyhovují jí teploty okolo dvaceti stupňů, vysoká vlhkost vzduchu a nadmořská výška 600 až 2000 metrů nad mořem. První plody kávovník plodí až po dlouhých šesti letech. To se samozřejmě odráží i na ceně, která bývá vyšší než u robusty. Také chutná mnohem lépe než robusta a má také lepší, výraznější aroma. Oproti robustě však obsahuje o polovinu méně kofeinu. Co se týče podílu na světové produkci, tvoří zhruba osmdesát procent.

Rozdíl najdete v chuti i vzhledu

Robusta je na tom oproti arabice, co se kvality týče, mnohem hůř. I proto je také levnější. Nižší cena je způsobena i tím, že není tak náročná na pěstování a první plody nese už po dvou až třech letech. Pěstuje se většinou v nižších nadmořských výškách a vyžaduje o něco vyšší teploty než arabika. Je navíc odolná téměř proti všem nemocem a rostlinným škůdcům. Pro milovníky kávy je však robusta něčím podřadným. Zato vás povzbudí díky většímu obsahu kofeinu.

Obě kávy se od sebe odlišují taktéž vzhledem. Zrna robusty oproti arabice jsou o něco drobnější, zaoblenější a s rovnou rýhou uprostřed. Barva zrn robusty nejčastěji bývá světle zelená s nahnědlými či dokonce našedlými odstíny. Arabika je zase světle zelená s namodralým odstínem a křivou rýhou uprostřed. Arabiku a robustu od sebe snadno rozpoznáte i po upražení.

Na trhu dnes však můžete sehnat kromě 100 % arabiky a robusty také kávu, která je směsí těchto dvou odrůd. Nejde však o výběrovou kávu, neboť směs 80 % arabiky a 20 % robusty, jež bývá nejčastější, je považována za degradaci kávy.

Hlavní rozdíly mezi kávovníky

Arabika versus robusta

  1. Arabika má vyšší kyselost a její chuť je mnohem bohatší.
  2. Také má mnohem více chuťových tónů než robusta, od ovocných přes květinové a kořeněné až po čokoládové.
  3. Obsahuje o polovinu méně kofeinu.
  4. Arabika obsahuje dvakrát více cukru a také více lipidů (tuků, olejů, vitamínů…).
  5. Na pěstování je arabika mnohem náročnější, protože vyžaduje mírnější podnebí.

Kromě robusty a arabiky ještě existuje jeden typ kávy, který však zná jen málokdo a to především proto, že se o něm příliš nemluví. Jde o kávovník liberijský, který dorůstá až dvaceti metrů. Zrna jsou však velmi nekvalitní a tak se k pražení kávy nepoužívají.

Pokud patříte ke skutečným milovníkům kávy, vždy raději sáhněte po 100 % arabice. Na druhou stranu robusta nikdy není špatnou volbou, berete-li kávu jako prostředek povzbuzení a jako vaši denní dávku kofeinu.

Hodnocení

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*