Kávová zrnka překonají od sběru ke spotřebiteli pěkně dlouhou cestu. Během této cesty jsou však pouze zbavena dužiny a posléze usušena, nejsou však opražena. Pražení kávy je spolu s mletím jedním z posledních procesů, kterými projde zrnko kávy, dokud se z něj nestane lahodný povzbuzující nápoj.
Je důležité, aby byla káva pražená a mletá s co nejmenším časovým odstupem od finální spotřeby. Takové služby nabízejí zejména lokální pražírny, kde kávu profesionálně tepelně zpracují a namelou tak, aby se znásobil zážitek z jejího pití. Není nic lepšího, než šálek čerstvé kávy.
Proces pražení kávy závisí na druhu kávových zrn. Jejich velikost a tvar ovlivňuje délku pražení. Pražení kávy probíhá v rotujících bubnech při vysokých teplotách od 160 do 250 stupňů Celsia. Zeleným kávovým zrnkům před pražením chybí charakteristická barva, vůně a chuť, na kterou jsme zvyklí u výsledném produktu. Teplota při pražení je faktorem, který výrazně ovlivňuje vzhled, vůni a také chuť kávy. Existují čtyři stupně pražení lišící se teplotou i časem. Různě upražená kávová zrna lze rozeznat podle zbarvení – světlé, střední, tmavé a velmi tmavé.
Světle pražené zrnka kávy se dělí na dva druhy – Cinnamon Roast a New England Roast. Praží se jen několik minut při teplotě do 200 stupňů Celsia, dokud nenastane fáze “first crack” nebo první třesknutí. Jejich povrch ještě není lesklý a chuť je kyselejší, ale ovocná zároveň. Tato káva je ideální pro nejrůznější alternativní způsoby přípravy – Hario V60, AeroPress, Chemex apod.
Středně upražená zrnka – American Roast, Regular City Roast a Full City Roast, se praží při teplotě 210 až 220 stupňů Celsia. Jejich povrch je stále matný, neboť jsou hotové ještě před “second crack“, čili druhým puknutím. Čím vyšší teplota při pražení, tím je káva méně kyselá. Středně upražená káva chutná mnohem sladšeji, ale přesto ještě neztrácí veškerou původní kyselost.
Čtěte také
Jak na French Press?
Tmavě upražená zrnka typu Vienna Roast a French Roast mají mírně lesklý povrch, za který vděčí olejům. Ty se při teplotě přibližně 250 stupňů Celsia dostávají na povrch. V této fázi pražení nastává “second crack“.
Velmi tmavě upražená zrnka – Italian Roast se praží při teplotě vyšší než 270 stupňů Celsia. Zkaramelizované cukry vytvoří na jejich povrchu výrazně lesklou vrstvu. Takto tepelně upravené zrnka kávy jsou podstatně užší a chutnají výrazněji, někdy mohou být cítit spáleninou.
V pražírně kávy je možné se informovat o druzích pražené kávy, její chuti a specifikách. Školený personál umí poradit při výběru i přípravě. Například světlejší zrnka se hodí na filtr, tmavší jsou vhodná na přípravu espressa a mokka.
Cibetková káva od ověřeného dodavatele za skvělou cenu. Objednávejte ještě dnes za akční cenu a využijte této nabídky.
Další velkou výhodou lokální pražírny je, že si čerstvou kávu můžete nechat rovnou namlet. Známe pět druhů mletí kávy – velmi jemné, jemné, středně hrubé, hrubé a velmi hrubé mletí. Velmi jemné mletí je vhodné pro přípravu turecké kávy. Taková káva je ideální pro přípravu espressa. Káva namletá na středně hrubě se hodí k přípravě mokka kávy. Z hrubě namleté kávy se připravuje filtrovaná káva a z velmi hrubě namleté zase káva na french press.
Upražená kávová zrnka pomalu ztrácejí své aroma. Káva uvařená ze zrn, která po pražení dlouho ležela ladem, má nevýraznou chuť i vůni. Tím se znehodnocuje celý složitý proces jejího zpracování a týdny práce mnoha lidí.