TOP 5 způsobů jak připravit kávu na cestách

TOP 5 způsobů jak připravit kávu na cestách

Cestování je jednou z velkých životních výzev, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít, pokud vám ji život nabídne. Je to něco, co vás neskutečně obohatí a rozšíří vám obzory.

Pokud však máte rádi kvalitní kávu a jste zvyklí na určitý standard, tak najít na cestách podobně kvalitní kávu může být docela oříšek. Jste v nové oblasti a nevíte, které kavárny jsou nejlepší. Možná se vám dokonce ani nepodaří žádnou kavárnu najít.

Rychle se tak dostanete do situace kdy zjistíte, že nejlepší a nejspolehlivější způsob, jak si vychutnat skvělý šálek kávy den co den, je připravit si kávu sám.

Příprava kávy není vždy tak jednoduchá. Je k tomu zapotřebí vybavení, které si musíte vzít s sebou. Ve ztížených podmínkách na cestách to může být poměrně náročný proces.

Naštěstí pro vás existují způsoby a prostředky, jak si i na cestách připravit výbornou kávu. Některé kávové pomůcky jsou vhodné zejména na cesty, protože jsou kompaktní, přenosné a snadno se používají. Což je naprostá nutnost, když si nesete všechny věci na zádech a řešíte každý gram váhy navíc.

Uvařte si vodu

Pokud používáte kávovar typu „vše v jednom“, jako je například Moka konvička, pak je horká voda jedinou věcí, kterou musíte na cestách nějak vyřešit. Způsob ohřevu vody bude zcela záviset také na tom, jak cestujete.

Pokud například bydlíte v hotelu, můžete mít na pokoji šikovnou malou rychlovarnou konvici a problém s horkou vodou je vyřešen. Na druhou stranu, pokud jste v kempu, můžete mít k dispozici pouze otevřený oheň. I když většina táborníků si s sebou vozí malý plynový vařič.

Pokud cestujete v obytném voze nebo v přestavěné dodávce, máte samozřejmě více možností, co se týče kávovarů.

Nezapomeňte, že ideální teplota pro přípravu kávy je mezi 93°C a 96°C.

TOP 5 způsobů přípravy kávy na cestách

Konec řečí, jdeme na to! Níže najdete TOP 5 nejlepších způsobů, jak si připravit výbornou kávu pohodlně i na cestách. Existují samozřejmě i další metody přípravy kávy ale za mě jsou tyto skutečně nejlepší a káva takto připravená je ve výsledku dokonalá.

1. AeroPress

AeroPress je vlastně poměrně nová pomůcka ve světě alternativních způsobů přípravy kávy. Mnozí jej popisují jako obří injekční stříkačku.

AeroPress se skládá z plastového válce, jehož jeden konec blokuje píst a na druhém konci je papírový kávový filtr s perforovaným uzávěrem.

Není o nic větší než jakákoli plastová krabička na potraviny, kterou jistě každý vozí na cesty. Je to malé udělátko, které stačí vložit do batohu a vzít si jej s sebou na cesty.

AeroPress zaujímá jedinečný střed mezi French Pressem a překapávanou kávou. Káva se „vaří“ ponořená jako u French Pressu, ale používá papírový filtr jako např. dripper V60 k odfiltrování sedliny.

Získáte tak kávu s krásnou hlubokou sytostí French Pressu a hladkou strukturou překapávané kávy.

Chcete-li si uvařit kávu pomocí tohoto malého kávového pístu, začněte tím, že vytáhnete píst až na doraz, odšroubujete konec filtru a posadíte jej na rovný povrch na vysunutý píst.

Nasypte do něj mletou kávu a zalijte horkou vodou. podobně jako u French Pressu. Nechte kávu chvíli louhovat a občas ji promíchejte a poté filtr pevně našroubujte. Převraťte jej tak, aby byl píst nahoře a filtr dole, a posaďte jej na vybraný hrnek na kávu. Teď už nezbývá nic jiného než jemně stisknout píst a stlačit až dolů.

Kávovar AeroPress je sice v kávovém světě novinkou, ale rychle si získal velkou oblibu. Proč? Samozřejmě proto, že pomocí tohoto uděláte připravíte skvělou kávu a manipulace s ním je skutečně velmi jednoduchá.

2. Dripper Hario V60

Hario V60 je typ filtračního kužele, ale ne všechny filtrační kužele jsou V60. Trochu to připomíná situaci, že ne všechny prsty jsou palce.

Ať už používáte skutečnou V60, nebo jiný filtrační dripper, oba typy fungují úplně stejně. Jsou to pomůcky pro přípravu filtrované kávy.

Filtrovaná káva je ideální pro perfekcionisty. Dává vám do rukou kontrolu nad celým průběhem přípravy kávy. Máte pod kontrolou, kolik kávy a vody, jak teplá a jak rychle (nebo pomalu) voda protéká kávou a můžete si tak připravit kávu přesně podle svého gusta.

V60 a filtrační drippery mají trochu zvláštní tvar, ale celkově nejsou nijak zvlášť velké. Jsou tedy dokonale přenosné a snadno se s nimi manipuluje. Existují dokonce i vysouvací modely, podobné vysouvacím hrnkům, které se skládají na plocho pro ještě snadnější skladování a přenášení.

Jejich použití je velmi jednoduché. Dokonce můžete připravit snadno kávu i pro ostatní.

Stačí umístit dripper na hrnek nebo na většího džbánek, pokud vaříte kávu pro více osob. Do dripperu vložte papírový filtr a vložte do něj mletou kávu. Přes mletou kávu nalijte čerstvě převařenou vodu a voilá, úžasná káva je na světě a vy si ji můžete dopřát klidně i na horách nebo v lese.

3. Moka konvička nebo perkolátor

Moka konvičky a perkolátorové konvičky jsou si velmi podobné, ale také natolik odlišné, že jde o velmi rozdílné věci. Ať tak či onak, v obou případech se jedná o konvičky na přípravu kávy.

Dodávají se v různých velikostech. Ty nejmenší se vám snadno vejdou do batohu, takže potřebujete jen zdroj tepla, kterým může být vlastně cokoli. Opravdu, otevřený oheň, plynový vařič nebo dokonce indukční varná deska, pokud jste se rozhodli pro nerezovou verzi.

Moka konvice i perkolátorové hrnce fungují velmi podobně. Dno naplníte vodou a do malého kovového košíčku ve tvaru kužele vložíte mletou kávu. Když voda začne vřít, vytvoří se tlak a voda se protlačí skrz kávu. Obojí připravuje krásnou, silnou kávu podobnou espressu.

Rozdíl mezi moka konvičkou a perkolátorem je ten, že v moka konvičce se uvařená káva vylije do horní komory a je hotovo. Naproti tomu perkolátorová konvice nechává uvařenou kávu padat zpět dolů do vodní komory. Káva tak stále koluje a protlačuje se přes kávovou sedlinu, dokud konvici nesundáte z ohřevu.

Moka konvice připravuje skvělou kávu a manipulace s ní je poměrně jednoduchá. U perkolátorové konvice je to trochu větší umění, protože musíte dávat pozor, abyste ji sundali z ohřevu a nepřevařili ji.

4. Cestovní French press

Cestovní French press vám připraví kávu přímo do hrnku. A to doslova.

Cestovní french press je chytrá kombinace french pressu a hrnku. Uvaříte si v něm kávu jako v běžném french pressu. Stlačte píst jako obvykle. Ale počkejte, víčko má výlevku na pití – kávu pijete přímo z této chytré a praktické věcičky.

Cestovní french pressy jsou ideální pro čerstvě uvařenou kávu na cestách. Zvláště pokud jste si s sebou stejně chtěli vzít cestovní hrnek. Někdy dokonce obsahují běžné cestovní víčko, abyste mohli vyměnit víčko s pístem a proměnit jej pouze v cestovní hrnek.

O moc jednodušší už to být nemůže.

5. Turecká konvice džezva

V turecké konvici se káva vařila dávno předtím, než se kávová zrna dostala do Evropy. Tato prastará technika vaření kávy umožňuje připravit jednu z nejsilnějších, ale zároveň jedinečných káv, jakou můžete dostat.

Samotná turecká konvice má několik různých názvů, ale obvykle se jí říká cezve nebo-li džezva. Neříkám však, že si na to musíte koupit nějakou legrační malou konvičku, můžete použít naprosto jakýkoli malý hrnec, který vám přijde pod ruku!

Obvykle se káva mele co nejjemněji, ale pokud máte obyčejný sáček předemleté kávy, použijte ji. Bude to fungovat skvěle.

Začněte tím, že do konvičky přidáte kávu a zalijete ji vodou. Přidat můžete cukr, kardamon, skořici a další koření dle libosti. Vodu přiveďte k varu a odstavte ji, než vypění. To opakujte ještě jednou nebo dvakrát.

Jedná se o jeden z nejstarších způsobů přípravy kávy na světě, díky kterému získáte opravdu silnou kávu. Ráno vás určitě probudí.
Závěr

Takže to bylo pět nejlepších způsobů, jak si na cestách připravit skvělou kávu.

Všechny tyto metody vyžadují minimální kávové vybavení, a to, co vyžadují, je malé, skladné a určitě se vám vše vejde do batohu.

Možná byste rádi věděli, jakou metodu preferuji já? Za mě je to AeroPress. Je skladný, jednoduchý a káva z něj je prostě dokonalá.

Hodnocení

Štítky: , , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*