U nás se v kavárnách nejčastěji setkáte s přípravou kávy pomocí tlaku a filtrace. Tedy pokud nepočítáme tradičního českého turka. Káva z džezvy chutná úplně jinak, než káva na jakou jsme zvyklí. Bývá často bohatě kořeněná a slazená. A jak si takovou kávu připravit doma? To se dozvíte v tomto článku.
Historii hledejte v Turecku
Džezva je dnes rozšířená po všech arabských zemích na středním východu a přripravuje se v ní káva i v Africe. Džezva (cezve) má původ v Turecku, kde se v ní káva připravuje již od poloviny 15. století. Příprava kávy v džezvě je natolik zajímavá, že ji začaly využívat i mnohé stylové kavárny ve světě.
Turecká káva není turek
Pokud jsme v odstavci výš zmínili Turecko, tak nejspíš mnohé čtenáře napadne onen český turek. Turecká káva ale nemá s turkem zhola nic společného. Český turek je nejspíš nejhorší forma přípravy kávy na světě. Pomineme-li instatní kávu. Český turek bývá často připravován k té nejhorší kávy, bývá přeluhovaný a výsledný dojem z pití takové kávy je víceméně hrozným zážitkem.
Káva z džezvy je naopak lahodná, silná, kořeněná a často dost slazená. Příprava kávy v džezvě je neuvěřitelným divadlem, které se neomrzí. V džezvě se káva nespařuje vařící vodou a dále se nenechává sedlina v kávě nijak dlouho louhovat. Není tak možné, aby se do kávy dostaly látky, které nemají v kávě co dělat. Při přípravě kávy se sedlina od nápoje odděluje opatrným naléváním do šálku. Je to tedy rozdílná příprava oproti chemexu nebo french pressu.
Kovová konvička s puncem orientu
Džezva je nenápadná konvička. Je to kovková nádoba s rukojetí. Občas bývá džezva různě zdobena a v Izraeli na trzích můžete zakoupit džezvy s tepanými vzory. Bohatí šejkové si pak nechávají džezvy vyrábět ze zlata a stříbra. Uvnitř je džezva pak často pocínovaná. Vrchní část džezvy je pak zúžená. Je to z toho důvodu, že káva má tendenci během přípravy přetékat. Ústí je opatřeno zobáčkem pro snadné rozlévání kávy do šálků. Džezvu můžete kouit v nejrůznějších velikostech. Od nejmenší, která je vhodná pro přípravu kávý do 2 šálků až po obří džezvy na 14 šálků kávy.
Dlouhá tradice
Psali jsme tu o chemexu, french pressu, AeroPressu a nebo Vacuum potu. To jsou prakticky nedávno objevené metody přípravy kávy. Oproti tomu džezva má dlouholetou historii a příprava kávy v ní se za tu dobu nijak nezměnila. Je to tradice, která nemá v kávovém světě obdoby. Zároveň je to úžasný pocit, když si v džezvě připravujete kávu a představujete si, že před 500 lety si stejným způsobem připravoval kávu beduín někde v poušti pod stanem.
Pití kávy má v arabských zemích dlouhou historii a je spojeno s tamním stylem života. Jak už víme, kávovník pochází z Afriky. Na střední východ a sever Afriky tak neměl dlouhou cestu a díky obchodním stezkám se káva rozšířila velmi rychle mezi arabské země, kde si ji místní obyvatelé oblíbili.
Čtěte také
Jak na přípravu kávy v Moka konvičce?
Návod na přípravu kávy v džezvě
Příprava kávy v džezvě chce určitý cvik a zkušenosti. V Turecku se káva stále připravuje na žhavém písku nebo na žhavém popelu. Doma si těžko otevřeme oheň a nažhavíme písek. Takže si kávu v džezvě budeme připravovat klasicky na plotně. Důležité je dodržet postup. Pokud chcete kávu osladit, tak musíte cukr do kávy vložit ještě před samotným vařením. Někdo tvrdí, že by se měl cukr nechat zkaramelizovat s vodou. Já ale navštívil několik arabských zemí a nikde to nedělali. Prostě přidali do džezvy cukr s kávou, přidali koření, zalili vodou a vařili.
- Připravte si kávu – můžete si namíchat směs robusty a arabiky. Káva by měla být velmi jemně namletá.
- Poměr kávy vůči vodě by měl být 7 g kávy na 100 ml vody.
- Nasypte do džezvy kávu a zalejte ji vodou.
- Postavte džezvu na plotnu a hlídejte ji.
- Jakmile káva začne pěnit a stoupat nahoru, tak džezvu sejměte z plotny a klepněte s ní o pevnou podložku.
- Tento proces opakujte ještě 2x.
- Posléze můžete kávu rozlévat do předehřátých šálků.
- Kávu nalévejte opatrně, aby zůstal lógr v džezvě.
Jak chutná pravá turecká káva?
V Izraeli nebo Maroku vám do džezvy spolu s cukrem a kávou přidají ještě kardamon a hřebíček. Kardamon dávají celý – jen jej rozklepnou. Kávu můžete ochutit i skořicí a nebo vanilkovým luskem.