Ve světě kávy teď pravděpodobně není nic víc “in” než káva připravovaná za studena. V obchodech s potravinami jsou nyní celé řady oddělení studených nápojů věnované tomuto horkému (obrazně), ale studenému (doslova) kávovému nápoji. Horko si žádá své. Pojďme si tento studený nápoj společně připravit z pohodlí domova. Cold-brew vás nejen osvěží ale také probudí.
Ačkoli se kvalita těchto hotových káv za studena může lišit, jedno mají všechny hlavní značky společné: jsou pěkně drahé.
Chápu, že cold brew káva je obecně koncentrovanější káva, ale to neznamená, že byste měli vyhodit stovku za 100 ml přeslazeného studeného kávového nápoje.
Proč si tedy nepřipravíte kávu za studena sami? Je to skvělý způsob, jak ušetřit peníze a navíc takové domácí cold-brew je mnohem lepší, než to kupované.
Jenže je tu jeden problém… nechce se vám kupovat speciální kávovar na cold brew, jako je Filtron nebo Bruer. A hele, já se vám nedivím. Je to předražená kravinka, bez které se ve výsledku objedete.
To mě přimělo k zamyšlení: “Co kdybych si mohl připravit kávu za studena pomocí některého ze svých stávajících “kávovarů”?”.
Příprava kávy Cold Brew pomocí AeroPressu
Usoudil jsem, že AeroPress by byl skvělým přístrojem pro experimentování, protože už nyní připravuje jednu z nejlepších káv v oblasti alternativní přípravy káv a navíc bych mohl kávu extrahovat ve studené vodě tak dlouho, jak bych potřeboval, pomocí inverzní metody. S AeroPressem v ruce jsem se tedy pustil do práce.
První test: jde mi o rychlou přípravu
Můj první test byl ambiciózní a tak nějak jsem věděl, jaký bude výsledek, ještě než jsem začal. Ale přesto jsem byl zvědavý.
Začal jsem s 13 gramy kávy namleté na středně hrubé zrno. Pak jsem namletou kávu vysypal do obráceného AeroPressu a přidával vodu, dokud směs nedosáhla vrcholu uzávěru, celkem to bylo 182 gramů vody. Zamíchal jsem, pak nasadil víčko filtru s předem navlhčeným filtrem a čekal… 10 minut ležel AeroPress v lednici.
Výsledkem byla v podstatě temná tekutina. Kalná, chutnající jako turek od babičky.
Čtěte také
Jak na French Press?
OK, zapomeňte na rychlost. Všechno chce svůj čas.
Je jasné, že 10 minut nestačilo. Když už, tak jsem potřeboval hodiny, což mě nepřekvapilo vzhledem k tomu, že všechny cold-brew připravené v kavárnách se extrahují nejméně 12 hodin.
Druhý test: jde mi o kvalitu
Tentokrát jsem přidal 20 gramů kávy. S obráceným AeroPressem na gramové váze jsem pak mletou kávu vysypal přes praktickou nálevku AeroPressu.
Stejně jako předtím jsem přidal studenou filtrovanou vodu. Přesněji 184,2 gramu vody. Tím jsem získal poměr vody a kávy 9:1.
Poté jsem vše míchal přesně 15 sekund.
Nakonec jsem našrouboval předem navlhčený filtr a víčko filtru.
A pak jsem čekal – tentokrát ležel AeroPress 18 hodin v lednici.
S výsledkem jsem byl spokojen, přestože jsem z 18 hodin louhování získal pouze jeden šálek cold brew.
Káva se chuťově opravdu nelišila od typické cold brew kávy (vyzkoušel jsem jich už hodně). Byla osvěžující, měla příjemné tělo a spoustu lahodné kávové chuti a plnosti.
Nakonec to však byl jen jeden šálek cold brew za neuvěřitelných 18 hodin.
Než však půjdete a odepíšete to jako nesmyslný způsob přípravy cold brew, zvažte, jak byste mohli připravit pěknou velkou dávku cold brew z AeroPressu jen s několika přidanými minutami navíc.
Výroba velkých dávek cold brew pomocí AeroPressu
Je to opravdu jednoduché.
Vezměte velkou konvici, namelte více kávy a přidejte více vody při stejném poměru 9:1 a době louhování (pokud chcete, můžete extrahovat i celých 24 hodin).
Pamatujete si na trychtýř?
Po 24 hodinách stačí do obráceného AeroPressu nasypat/nalít ~190 gramů směsi najednou. Poté převraťte a přetlačte do větší nádoby. Pokud nemáte větší nádobu, natlačte do sklenice a pak koncentrát vylijte do skleněné láhve, džbánu nebo karafy.
Cibetková káva od ověřeného dodavatele za skvělou cenu. Objednávejte ještě dnes za akční cenu a využijte této nabídky.
Já nejraději uchovávám cold brew ve skleněných džbánech na mléko.
Vzhledem k tomu, že se AeroPress neuvěřitelně snadno čistí a jeho filtry jsou levné, přidáte si k celkovému procesu v podstatě jen několik minut.
Vyklopte puk s kávou, znovu vložte nefiltrovanou cold brew kávu do obráceného AeroPressu a pusťte se do lisování dalšího šálku! Můžete tak prakticky připravit nekonečné množství ledové kávy.
Ekonomické aspekty přípravy vlastní kávy Cold Brew
Jen tak pro zajímavost jsem se rozhodl udělat malý matematický pokus, ve kterém jsem porovnal náklady na hotový cold brew s náklady na cold brew, který si vyrobíte sami výše popsanou metodou.
Cold Brew připravený k pití
- Náklady: obvykle 100 Kč za 100 ml cold brew kávy.
- Čas: cesta do obchodu s potravinami.
Udělej si sám Cold Brew
- Náklady: 1,5 Kč na gram kávy, takže u výběrové kávy to je za 20 g cca 30 Kč
- Čas: ~18,25 hodiny (ale ve skutečnosti jen 15 minut reálné práce)
Závěrem
A na rovinu. Matematika nikdy nebyla mou silnou stránkou. Ale podle mých výpočtů můžete ušetřit o něco více než 70 Kč za šálek studeného nápoje, pokud si ho připravíte sami touto metodou. Jistě, bude vás to stát asi 18 hodin čekání, ale pokud ušetříte tolik peněz a získáte tolik cold brew, myslím, že budete souhlasit, že to za to rozhodně stojí.
Chystám se udělat velkou várku výše popsanou metodou. Budu vás informovat o tom, jak pokus dopadl.