Jak na výběr ručního „kávovaru“?

Jak na výběr ručního "kávovaru"?

V nepříliš vzdálené minulosti byla domácí příprava kávy jednoduchá – používali jste automatický překapávač a předem namletá zrna. Bylo to jednoduché, ale ne vždy byl výsledek dobrý a hlavně chutný. V dnešní době je k dispozici nespočet možností, jak si doma připravit kávu, takže rozhodování jaký dokácí ruční kávovar zvolit může být krapet složitější.

Jedna z otázek, kterou dostávám poměrně často, zní: „Chci si pořídit něco lepšího než můj překapávač Mr. Coffee, ale nevím, co si mám pořídit! Pomozte mi něco vybrat!“

Na trhu jsou kvalitní automatické překapávače kávy, pokud jste ochotni za ně zaplatit. Napadají mě modely značek Brazen, Bonavita a Technivorm, jejichž cena začíná na 5000 Kč. Pokud je to mimo vaše cenové rozpětí, manuální kávovar (ve většině případů mezi 200 – 800 Kč) je cenově mnohem výhodnější a připravíte si s ním luxusní kávu. Ale který si vybrat?

Než budeme v tomto článku pokračovat, musím zdůraznit následující: pokud nemáte mlýnek, vřele vám doporučuji si ho pořídit. Podívejte se na můj příspěvek o mlýncích, kde najdete tipy na nákup vhodných mlýnků na kávu. Ani ty nejdražší kávovary a přístroje vám nepřipraví skvěle chutnající kávu, pokud budou zrna předem namletá a zatuchlá a nebo bude káva špatně namletá.

Máte doma čerstvá zrna a mlýnek? Dobře. Teď pojďme probrat možnosti přípravy kávy.

Kolik šálků kávy chcete najednou uvařit?

Mějte na paměti, že mluvíme o šálcích kávy, což u většiny výrobců znamená šálek kávy o objemu 60 ml. Pokud chcete dva plné hrnky kávy, bude to opravdu znamenat ve výsledku 4-6 šálků.

 • 1-3 šálky: AeroPress, Hario V60 (různé velikosti), Clever Dripper (různé velikosti), Kalita Wave, Bee House
 • 3-12 šálků: French press (různé velikosti), Chemex (různé velikosti).

Dáváte přednost nějakému konkrétnímu materiálu?

 • Plast: AeroPress, Clever Dripper, Hario V60, Kalita Wave.

Plastové drippery jsou levné a při běžném používání jsou prakticky nezničitelné. Někteří lidé však mají obavy z používání plastu při zpracování tekutin, zejména horkých. Někteří lidé navíc při přípravě kávy v plastových dripperech zaznamenávají „nepříjemné“ chutě.

 • Sklo: V60, French press, Chemex, Kalita Wave.

Skleněné drippery jsou poměrně drahé, ale obvykle jsou estetické a snadno se udržují. Mají tendenci se rozbít, pokud si nedáte pozor, protože sklo může být poměrně tenké a tatkový typ skla může kávu ochladit rychleji než jiné metody. Sklo nepropůjčuje kávě žádné „vedlejší“ chutě.

 • Keramika: Hario V60, Bee House, Kalita Wave, Bonmac.

Keramické drippery jsou odolné a mohou se dodávat ve více barvách. V porovnání s ostatními materiály mohou být keramické drippery těžké a mohou mít tendenci se časem zabarvit. Vyžadují předehřátí horkou vodou, protože keramika může z vody vylučovat teplo rychleji než skleněné a kovové drippery. Keramika nepropůjčuje kávě žádné „vedlejší“ chutě.

 • Kovové: (nerezová ocel, měď).

Kovové drippery jsou ideální pro ty, kteří chtějí nerozbitnou variantu, ale nechtějí plast. Dobře udržují teplo. Ceny se pohybují od cenově dostupných až po nepříliš dostupné (napadá mě presovač Espro, stejně jako masivní měděný V60). Vypadají stylově a na první pohled zaujmou svým zajímavým designem. Pokud hledáte netradiční dripper, tak sáhněte po kovovém provedení.

Chcete používat papírové filtry?

Papírové filtry zachytí mnoho olejů přítomných v uvařené kávě, což zajistí „čistší“ šálek a může se tak zvýraznit chuť kávy oproti nefiltrovaným metodám. Některé výzkumy naznačují, že nefiltrovaná káva může zvyšovat hladinu LDL, takže osobám s vysokou hladinou cholesterolu se doporučuje používat filtrované metody. Pocit v ústech z kávy připravené pomocí papírových filtrů se více podobá odstředěnému nebo nízkotučnému mléku. Káva připravená pomocí kovových filtrů si zachová více olejů a pocitově se blíží plnotučnému mléku.

 • Drippery, které používají papírové filtry: AeroPress, Chemex, Hario V60, Bee House, Bonmac, Kalita Wave, Clever Dripper.

(alternativy k papírovým filtrům uvádím v závorkách)

 • Zařízení, která nepoužívají papírové filtry: AeroPress (Able Brewing Disk), Chemex (KONE), Hario V60 (látkový CoffeeSock).

Cibetková káva od ověřeného dodavatele za skvělou cenu. Objednávejte ještě dnes za akční cenu a využijte této nabídky.

Běžná konvice nebo konvice s husím krkem?

Ačkoli konvice s husím krkem nemusí být nezbytně nutná, pro některé způsoby přípravy kávy poskytuje mnohem lepší výsledky díky větší kontrole nad vodou. Je důležitější pro metody pourover a méně důležitá pro metody ponoření.

 • Důrazně doporučujeme husí krk pro: Hario V60, Chemex, Kalita Wave, Bee House.
 • Běžná konvice je v pořádku pro: French press, AeroPress, Clever Dripper, Bonmac.

Jak velkou pozornost chcete věnovat své kávě?

Chápu – ráno se před kávou nemůžete soustředit, ale u mnoha těchto manuálních metod si kávu bez soustředění nepřipravíte. Obecně platí, že metody, které využívají konvici s husím krkem, vyžadují více pozornosti než ty, které ji nevyužívají. Samozřejmě, že pokud budete kávu pomocí dripperu připravovat denně, tak časem už to bude rutina ale ze začátku to může být pro někoho lehce složitější. Nicméně, ten výsledek zkrátka stojí za to!

Nejjednodušší až po nejsložitější

 1. French press: nasypte kávu, přidejte vodu a zamíchejte, stlačte a užijte si svou kávu.
 2. Chytrý překapávač kávy: navlhčete filtr, nalijte vodu, nasypte kávu, dolijte vodu a zamíchejte, spařte, položte dripper na hrnek, aby se uvolnila káva.
 3. AeroPress: Navlhčete filtr, vylejte přebytečnou vodu, nasypte kávu, nalijte trochu vody, zamíchejte, nalijte další vodu, spařte a zatlačte na píst. Mějte na paměti, že tlak na píst vyžaduje určité úsilí. AeroPress není nejlepší volbou, pokud máte artritidu nebo omezenou pohyblivost rukou.
 4. Hario V60/Chemex/Kalita Wave/Bee House/Bonmac: Všechny tyto přístroje fungují podobně. Předehřejte vodu a navlhčete filtr, nasypte kávu, zalijte vodou a pomalu a pravidelně přidávejte zbytek vody do středu kávového lůžka.

Kávovary s klínovým a plochým dnem (Bee House, Bonmac, Kalita Wave) budou mít pomalejší a snadněji ovladatelnou rychlost extrakce než kávovary s většími otvory a kuželovitým dnem (Hario V60, Chemex). Čím větší je otvor ve spodní části, tím menší je prostor pro chyby, jako je velikost mletí, rozdělení vody, rychlost nalévání atd. U kávovarů Hario V60 a Chemex je v podstatě nutné dávat během celého procesu pozor doslova na všechno… což může být brzy ráno docela složité. Nicméně, pokud získáte určitý cvik, tak se příprava kávy pomocí dripperů stane rutinou, kterou zvládnete i po slepu.

Máte kuchyňskou váhu (nebo jste ochotni si ji koupit)?

Malá kuchyňská váha, která váží v gramech, je poměrně cenově dostupná pomůcka (ta nejlevnější stojí 300 Kč), která má využití i mimo přípravu kávy. Díky používání váhy bude vaše káva v jednotlivých šálcích konzistentnější. Přiznám se, že já bez své váhy nemohu žít! Chápu však, že ne každý se chce tímto krokem obtěžovat a raději kávu připravuje podle objemu.

 • Váha vám však velmi usnadní život: Hario V60, Chemex, Kalita Wave, Bee House, Bonmac
 • Váha není nutná: French press, AeroPress, Clever Dripper.

Snadné čištění?

 • Lze mýt v myčce nádobí: Vhodné pro mytí v myčce nádobí: keramika, sklo (pouze v horním regálu myčky), plast nebo nerezová ocel. Patří sem Hario V60 (keramické, nerezové a skleněné modely; u skleněného modelu před vložením do myčky odstraňte plastovou základnu), Kalita Wave, Bee House, Bonmac, AeroPress, French press (skleněná karafa).

Poznámka: Jediná část AeroPressu, kterou se mi nechce dávat do myčky, je víčko filtru, protože jednou spadlo na topné těleso a zničilo se.

 • NENÍ možné mýt v myčce nádobí: Chytrý odkapávač, Hario V60 (plast a měď), Chemex, French press píst (není to nutně nebezpečné, ale prostě se mi nezdá, že by se dal úplně vyčistit bez rozebrání).

Doufám, že vám to pomůže zúžit možnosti a vybrat si ideální ruční kávovar pro domácí přípravu kávy.

Hodnocení

Štítky: , , , , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*