Někteří radikální kávolmilci razí pravidlo, že každý šálek kávy by měl způsobit malou extázi a dostat dotyčného do stavu blaženosti. Šálek kávy by se měl stát příjemným pohlazením a potěšením pro tělo i duši. Jak však dosáhnout požadovaného výsledku i doma, bez drahého kávovaru a zázemí kavárny? Příprava kávy doma není o předražených doplňcích. Příprava kávy doma je především o správném vybavení a vypilované technice. V tomto článku najdete 8 osvědčených rad baristů a odborníků na kávu, podle kterých si připravíte i doma skvělou kávu.
1. Zapomeňte na turka
Turek je pojem. Je to zvyk, kterého se asi nikdy nezbavíme. Zřejmě každý už to zažil. Přijdete k prarodičům na návštěvu a babička se vás zeptá, jestli byste si nedali kávu? A vy už víte, co vás čeká. Dvě vrchovaté lžíce něčeho, co se tváří jako káva, zalité vřelou vodou. A pokud bude mít babička dobrou chvíli, tak do hrnku nalije ještě pořádnou dávku mléka a den vám zpříjemní dvěma kostkami cukru. Následuje rychlá smrt všech vašich chuťových pohárků a smysl života se rázem vytratí.
Ačkoliv je turek docela častý způsob přípravy kávy v našich domácnotech, jedná se o nezdravý způsob přípravy kávy. V důsledku dlouhého louhování kávových zrn je taková příprava kávy to nejhorší pro naše srdce a žaludek. O chuti takové kávy nemá smysl ani nic psát.
2. Zapomeňte na instatní kávu
Na instatní kávu hned na začátku zapomeňte. Pokud si chcete vychutnat opravdu dobrou kávu, tak tohle nebude ta pravá cesta. Mnoho radikálních kávomilců dokonce tvrdí, že instatná káva je to nejhorší, co vůbec můžete pozřít. Instatní káva se totiž velmi často vyrábí z nejrůznějších zbytků, které vznikají při zpracování kávy. Její chuť nemá s kávou mnoho společného.
Cibetková káva od ověřeného dodavatele za skvělou cenu. Objednávejte ještě dnes za akční cenu a využijte této nabídky.
3. Pouze čerstvě pražená káva
Kávová zrna mají být pražená nejpozději do 15 měsíců po jejich sklizni. Pro co nejlepší chuť a aroma kávy vždy kupujte jen čerstvě upraženou kávu. Ideální je potom káva, která je pražená nejdéle 14 dní před datem nákupu. Ne vždy je však toto tvrzení podmínkou – například u výběrové kávy z e-shopů bude káva upražená již několik týdnů před nákupem. Pak tedy závisí na způsobu skladování.
4. Nejlepší je zrnková káva
Taktéž se vyhněte nákupu mleté kávy, protože po namletí káva postupně ztrácí své kvality. A je jedno, jak je balená. Káva by měla být pražená nejpozději do 15 měsíců po jejím sklizení a spotřebovat by se pak měla do 15 dní od otevření. Opravdoví fajnšmekři tvrdí, že by se měla spotřebovat do 14 dní od upražení. Abyste získali co nejlepší chuť a aroma kávy, měli byste si kávu namlet nejpozději 10 – 20 minut před její přípravou. Pak budete moci ochutnat opravdu dokonalou kávu a poznáte všechny její chutě a vůně.
5. Zvolte správný kávomlýnek
Jak už jsem psal výše, vyhněte se předem namleté kávě. Nejlepší káva je ta, která je čerstvě upražená a čerstvě namletá. Takže z toho asi chápete, že budete potřebovat mlýnek na kávu. Ale pozor, i špatně zvoleným mlýnkem může ve výsledku kávě spíš uškodit. Mletí kávy je součástí nádherného rituálu přípravy kávy. Pokud holdujete alternativním způsobům přípravy kávy, jako jsou drippery typu Chemex, V60 nebo AeroPress, tak si vystačíte s ručním mlýnkem na kávu. Pokud si často připravujete espresso na pákovém kávovaru, tak budete potřebovat elektrický mlýnek na kávu.
Elektrický mlýnek DeLonghi KG89 skladem a navíc dnes 5.11.2024 za akční cenu.
Vždy se snažte vybírat mlýnek na kávu tak, aby neměl kovové mlecí kameny. Mohl by se stát, že by zejména elektrický kávomlýnek při mletí kávu spálil. Tím byste vlastně zničili chuť kávy. Ideální mlecí kameny jsou keramické. Existují i mlýnky na kávu s mlecími kameny z tvrzeného plastu.
6. Pijte kávu ve správný čas
Věděli jste, že i čas, kdy pijete kávu, může ovlivnit požitek z pití tohoto nápoje? Už jen pouhá vůně čerstvé kávy totiž ovlivňuje kognitivní funkce, kterými jsou paměť a schopnost koncentrace. Rozhodujícím kritériem kdy pít kávu by mělo být množství vyloučeného kortizolu. Mezi 8. a 9. hodinou ráno je množství kortizolu v krvi nejvyšší, protože se tělo probouzí.
Dlouhodobé pití kávy v době, kdy je vylučování kortizolu nejvyšší poměrně výrazně potlačuje účinky kofeinu. Je to doba, kdy nevyužijete potenciál kávy a kofeijnu na maximum. Kávu byste měli pít až ve chvíli, kdy je hladina kortizolu v krvi nižší. Ideální doba pro pití kávy je po 9 hodině – tedy dopoledne.
Dalším nevhodným časem je také doba oběda, tedy čas mezi 12:00 a 13:00 hodinou. Dále pak čas mezi 17:30 a 18:30 hodinou. Kávu byste měli pít asi hodinu po probuzení, aby se tělo nejlépe připravilo na den. Poslouchejte své tělo a přirozeně sledujte časy, kdy vám káva udělá nejlépe.
Každý jsme jiný a na každého působí káva jinak. Berte tedy ty rady s nadhledem a pouze jako orientační tipy. Někdo zase naopak neusne bez šálku kávy a nekoho zase naopak ranní káva krásně nakopne k výkonům. Chce to zkrátka experimentovat a zkoušet.
7. Používejte kvalitní kávovar
Bez dobrého kávovaru se neobjede ani nejlepš barista. Nejčastěji se jedná o pákové kávovary, kdy je káva podle odborníků v její přípravě nejlépe extrahována pod správným tlakem a v přiměřeném čase a množství. Díky tomu se dosahuje správného aroma a chuti kávy.
8. Vyhněte se kapslovým kávovarům
Nedejte se zlákat na levné kapslové kávovary. Zde se příprava kávy prodraží vždy, když budete muset koupit další kapsle. Pol kila kávy z kapslí vás bude stát asi 20 eur, což je minimálně 2-3 krát tolik, jako kvalitní zrnková káva. Výrobci schválně prodávají taštičkové kávovary poměrně levně, abychom si následně kupovali předražené jednorázové kapsle.
9. Záleží na druhu kávy
Na trhu existuje velké množství druhů káv, ale měli byste rozeznávat minimálně mezi dvěma základními. Rozeznat je můžete na pohled a rozdílná je i chuť.
Arabica
Arabica je kvalitnější káva, tvoří ji celkově přibližně 75% produkce světové kávy. Jen asi 20% z tohoto druhu kávy je ale skutečně kvalitních. Často se káva mísí s méně kvalitní Robustou. 100% Arabica patří cenově mezi nejdražší, ale odpovídá tomu i kvalita a výsledná chuť a aroma kávy.
Robusta
Robusta je levnější a méně kvalitní káva. Tento druh kávy je méně náročný na pěstování. Robusta obsahuje více kofeinu oproti Arabice. Chuťově má tento druh výraznější hořkou chuť a tak byste ji měli snadno rozeznat právě podle chuti.
Vyhněte se kapslovým kávovarem
Nedejte se zlákat na levné taštičkové kávovary. Zde se příprava kávy prodraží vždy, když budete muset koupit další kapsle. Pol kila kávy z kapslí vás bude stát asi 20 eur, což je minimálně 2-3 krát tolik, jako kvalitní zrnková káva. Výrobci schválně prodávají taštičkové kávovary poměrně levně, abychom si následně kupovali předražené jednorázové kapsle.
10. Zapomeňte na kapsle
Jednorázové kapsle jsou zátěží pro naše životní prostředí a káva z kapslí není tak kvalitní, jako čerstvě namletá káva. Jedna kapsle má v průměru asi 3 gramy plastu a hliníku. Jedná se o malé množství kombinace různých materiálů, které takto vzájemně obsažené v jednom výrobku znemožňují jejich efektivní recyklovatelnost. Zapomeňte na nerecyklovatelné kapsle.
11. Voda je základ
Voda je stejně důležitá, jako samotná káva. Pokud bydlíte ve městě, tak se může stát, že voda z kohoutku bude cítit chlorem a nebo bude příliš tvrdá. Řešením je používání filtrů na vodu. Možná by vás mohlo napadnout, že voda z PET láhve na tom bude lépe ale opak je pravdou. Balená voda, resp. její chuť je ovlivněna PVC plastem, ve kterém je zabalená.
Ptáte se, jaká je doporučená teplota vody pro přípravu kávy a proč? Nezáleží na tom, zda vám chutná Arabica nebo Robusta a nebo jestli upřednostňujete V60 před AeroPressem. Teplota vody je důležitá vždy a u všech metod přípravy kávy.
Nadměrnou hořkost nebo naopak kyselost kávy způsobuje právě nesprávná teplota vody. Hořkost může být způsobena vařící vodou, neboť ta může kávu spálit. I proto není úplně nejlepší pít českého turka, který bývá často zalitý vroucí vodou. Příliš studená voda zase může způsobit to, že káva chutná až moc “nakysle”.
Ideální teplota vody na přípravu kávy je 90 °C až 96 °C, ideálně 93 °C, protože při této teplotě se z kávového zrna uvolní nejvíc aromatických látek. Pokud nemáte rychlovarnou konvici s možností nastavení teploty, nechte vodu odstát přibližně 30 sekund po vypnutí.
Cvičení dělá mistra
Nezapomínejte, že cvičení dělá mistra. Nejlepší baristé se jimi nestaly jen tak, ale mají za sebou tisíce připravených šálků kávy. Než vám přijde váš nový kávovar a mlýnek na přípravu zrnkové kávy, můžete pokračovat dalšími články z našich stránek o kávě a její přípravě .