Nejlepší káva podle srovnávačů – srovnání a recenze 2021

Nejlepší káva podle srovnávačů - srovnání a recenze 2021

Také patříte k lidem, kteří si rádi dopřejí kvalitní kávu? Potom asi moc dobře víte, že obecně nejde určit, která káva je ta nejlepší. Každý má jinou chuť a jiné chuťové potřeby a každý preferuje jiný typ kávy. Proto je nejlepší vyzkoušet různé druhy káv připravených různými způsoby. Jedině tak zjistíte jaká káva vám bude nejvíc chutnat.

Na následujících řádcích najdete výběr a srovnání nejlepších káv podle srovnávačů zboží a podle hodnocení zákazníků. Ve druhé části článku se dozvíte jaké parametry kávy je třeba při výběru sledovat.

Nenajdete zde specialitky a výběrové kávy menších pražíren. Pokud jste již zkušení kávomilci s vytříbeným jazýčkem a víte, co vám chutná, tak tento článek rovnou přeskočte. Tento článek je určen zejména začínajícím milovníkům dobré kávy, kteří teprve hledají tu svou vyvolenou kávu a cestu k ní.

Nejlepší káva

Přátelé, držte si klobouky, jdeme na to. Prošel jsem za vás české srovnávače zboží a e-shopy a udělal jsem výběr nejvíc prodávaných káv a nejoblíbenějších káv podle zákazníků a jejich hodnocení. Takže si udělejte šálek své oblíbené kávy a pusťte se do čtení. Možná budete překvapení.

Recenze kávy: Lavazza Qualita Oro

Zrnková káva Lavazza Qualita Oro se vyznačuje poměrně výraznou chutí a také silným aroma. Proto ji jistě ocení každý milovník silnější a výraznější kávy. Pokud nepatříte mezi lidi, kteří mají rádi kyselejší chuť, tak vás zklamu. Právě tato káva ma vyšší míru kyselosti, což může pro někoho být negativem. Pro zkušené kávomilce, kteří si rádi dopřejí ovocnou kávu, je to naopak dobrá zpráva.

Káva se prodává jako zrnková, proto je třeba ji před přípravou namlít. Je vhodná pro velkou většinou způsobů přípravy, je však třeba počítat s tím, že chuť závisí i na hrubosti mletí a samozřejmě také na typu přípravy. Země původu je Střední Amerika a stupeň pražení dosahuje hodnoty 8. To je střední hodnota, při níž mají zrnka kávy hnědou barvu. Její poměr sladkosti a kyselosti by podle tohoto typu pražení měl být velmi vyvážený. Zrnka kávy jsou kvalitní a nenesou známky poškození jako bývají praskliny, zbytky suchého oplodí nebo úlomky zrn.

Tato káva má nižší obsah kofeinu, což může někdo vnímat jako nevýhodu. Někdo to ale nakopak může vnímat jako bonus a výhodu. Každý má totiž jinou toleranci na kofein. Pokud hledáte kávu s vyšším obsahem kofeinu, tak se podívejte na kávu Black Insomnia.

Recenze kávy: DeLonghi Kimbo Prestige

Káva připravená z DeLonghi Kimbo Prestige vám vykouzlí úsměv na tváři. Je to zejména díky její příjemnému, a zároveň intenzivnímu aroma. Také její chuť si pochvaluje většina lidí, kteří ji ochutnají a na internetu se následně podělí s recenzemi a hodnocením. Tato káva patří k jedněm z nejkvalitnějších a nejoblíbenějších káv značky DeLonghi.

French press

Čtěte také

Jak na French Press?

Tato káva se skládá z 65% z arabicy a ze 35% z robusty. Tyto dvě odrůdy se navzájem krásně doplňují a výsledkem je ona lahodná chuť. Robusta je známa vyšším obsahem kofeinu. Proto počítejte s tím, že tato káva bude mít o trochu více kofeinu než klasická 100% Arabica a díky tomu vás šálek také trochu víc nakopne.

Kávová zrna jsou pražena na 5. stupeň, který bývá často označován také jako skořice. Jak už ono pojmenování napovídá, barva zrn je skořicová. Původ zrn hledejte potom v Asie, konkrétně v Indii a ve Vietnamu.

Nevýhodou této kávy je zejména vyšší cena, která ale odráží kvalitu kávy a také značku. Kávová zrnka jsou velmi kvalitní a těžko byste mezi nimi hledali nějaká poškozená zrna nebo nečistoty. Je to káva jako stvořená do kanceláří a běžného provozu. Její neutrální a přitom tak zajímavá chuť sedne snad kažému.

Recenze kávy: Segafredo Espresso Casa

Káva Segafredo Espresso Casa má poměrně zajímavou chuť, díky vysokému stupni pražení. To má hodnotu 14, nazývanou také jako Dark French. Kávová zrna s tímto stupněm pražení mají velmi tmavou barvu. Chuť má hořko-sladkou a s touto kávou se můžete poměrně často setkat ve firmách, kancelářích nebo na úřadech. Její nahořklá chuť a nakopávací účinek zřejmě lahodí lidem z kanceláří.

Tato káva je mletá, proto ji není třeba mlít. Ale zase člověk o ten pocit a chuť čerstvě namleté kávy. Někomu to ale určitě bude vyhovovat, protože ne každý chce trávit minuty mletím kávy. Kdybych byl barbar, tak napíšu, že tato káva je vhodná pro klasické zalití horkou vodou – tedy na turka.

Lidé, kteří ochutnali tuto kávu si většinou pochvalovali její chuť. Tato káva je směsí Arabica a Robusty, přičemž poměr je 8:2 ve prospěch Arabicy. Díky robustě má tato káva o něco vyšší obsah kofeinu a příjemně vás v práci nakopne a namotivuje k dalším výkonům. Vakuové balení této kávynapomáhá k lepšímu zachování její chuti ale přesto byste po otevření měli namletou kávu co nejrychleji spotřebovat. Časem se chuť a aroma vytratí. Dobrou zprávou je fakt, že tato káva patří k těm levnějším.

Jak vybrat kávu?

Nyní se pustíme do té nejtěžší části, kterou je výběr kávy. Nejčastěji se setkáte s odrůdami Arabika a Robusta. Přičemž Arabika je v Evropě nejoblíbenější. Existuje ale nespočet typů, lokalit a poddruhů kávy a každá taková káva se vyznačuje svou specifikocu chutí. Rostliny kávovníku se pěstují v okolí rovníku, kde mají nejlepší podmínky pro růst ale každá oblast má svá specifika, která poskéze ovlivňují i chuť kávy.

Rádi pijete kávu dennodenně a chcete zkusit něco jiného než to, co jste pili doposud? Tak zkrátka zkuste jinou značku a jinou pražírnu. V následujících řádcích vám blíže popíšu jaké druhy kávy známe a jak kávu můžeme dělit. Také vám nastíním i způsob přípravy kávy a další zajímavé informace, které vám pomohou při jejím následujícím výběru.

Rozdělení kávy podle původu a typu

Každá káva, ať už mletá nebo zrnková, má svůj původ. Každý je něčím specifický, a proto je dobré vědět jaké chuťové vlastnosti má každá odrůda.

Arabica

Kávovník arabský je jeden z několika druhů kávovníků. Kávová zrna získaná právě z této odrůdy jsou známá především v Evropě, kde se Arabica pije opravdu ve velkém. Je to nejznámější odrůda kávy na světě. Arabika se vyznačuje jemnou chutí a příjemným aroma. Samozřejmě vždy záleží na konkrétní kávě, lokalitě apod. Nikdy nebude Arabika z Guatemaly chutnat stejně, jako Arabika z Etiopie.

Nejčastěji pěstované kultivary Arabicy chutnají po čokoládě, oříšcích a karamelu. Pokud budete hledat výběrovou kávu specifické chuti, tak vám samozřejmě Arabika nabídne i jiné chutě s vyšší aciditou.

Můžete se setkat se směsí Arabiky a Robusty Taková směs bývá velmi často namixována v poměru 8:2 ve prospěch Arabiky.

Robusta

Odrůda zvaná Robusta je oblíbená zejména v Asii. Druhým největším vývozcem Robusty na světě je po Brazílii Vietnam. Ve Vietnamu se Arabica téměř nepije. Robusta se snadněji pěstuje, dříve plotí, úroda je vyšší ale její chuť není až tak jemná a lahodná, jako chuť Arabicy. Některé společnosti kvůli snížení nákladů do směsí s Arabiou přidávají právě Robustu. V některých případech to má ve výsledku pozitivní dopad na chuť. Někdy se to dělá pro zvýšení efektu “nakopnutí”, protože Robusta často obsahuje více kofeinu.

Robusta se vyznačuje spíše hořkou chutí, proto se i v Asii pije značně slazená. Ve Vietnamu se pije filtrovaná přes filtr zvaný Phin a následně se dochucuje slazeným kondenzovaným mlékem. Pokud máte rádi silnou hořkou kávu, tak určitě zkuste Robustu.

Káva bez kofeinu

Ne každý snese klasickou kávu. Některým lidem zkrátka kofein nedělá úplně dobře. Proč se ale ochuzovat o výbornou chuť kávy, když je na trhu bezkofeinová káva? Káva bez kofeinu je druh kávy, ze kterého bylo odstraněno přibližně 97 % kofeinu. Proto i tento druh kávy není úplně bez kofeinu ale zbytkové množství kofeinu je skutečně minimální. Existuje několik způsobů, jak je možné odstranit kofein z kávových zrn. Jedním z nich je máčení zrn ve speciálním roztoku. Kofein se z kávových zrn odstraňuje ještě před jejich pražením. Chuť a barva zrn se může lehce změnit, avšak výživové hodnoty by měly zůstat stejné.

Káva bez kofeinu Kolumbie, zrnková arabica

Bezkofeinová zrnková káva ale také mletá káva skladem a navíc dnes 11.9.2024 za akční cenu.

Kolik kofeinu je v bezkofeinové kávě? Liší se to samozřejmě podle přesného typu a značky kávy ale obecně lze říci, že jde o cca 3 mg kofeinu na jeden šálek kávy. Pro srovnání, klasická káva má množství kofeinu na šálek v rozmezí 70 mg – 140 mg. Proto pokud z nějakého důvodu nemůžete kofein, a zároveň si rádi vychutnáte šálek kávy, tak je bezkofeinová káva skvělým řešením.

Cibetková káva

Cibetková káva se řadí mezi nejdražší kávy na světě. Proč tomu tak je? Je to zejména z toho důvodu, že její zpracován je časově a finančně náročné. Kávové třešně nejprve zkonzumují cibetky. Kávová zrna projdou jejich trávícím traktem, kde dojde k jejich fermentaci, čímž zíkají onu specifickou jemnou chuť. Následně jsou zrna vyloučena a sběrači je posbírají, vyčistí a dále zpracovávají, tedy praží.

Cibetková káva od ověřeného dodavatele za skvělou cenu. Objednávejte ještě dnes za akční cenu a využijte této nabídky.

Chuť cibetkové kávy je hodně specifická a nejčastěji se nese v tónech švestek, karamelu a čokolády. Vždy však záleží na oblasti sběr, dané odrůdě a dalším faktorům, které ovlivňují výslednou chuť kávy.

Zelená káva

Zelená káva je vlastně nepražené kávové zrno. Zelené kávě jsou připisovány blahodárné účinky na lidské zdraví. Na rozdíl od klasických zrn kávy, které se po sklizni praží se zrna této kávy nepraží. Tím, že se zrna nepraží, tak neztrácejí některé látky, které jsou v nich obsaženy a pražením by se zničily. Chuť zelené kávy je hodně specifická a nepřipomíná chuť klasické kávy. Dala by se přirovnat spíše k chuti čaje.

Zelená káva je často zmiňována také v souvislosti s hubnutím. Dále je doporučována jako prevence proti cukrovce a onemocněním srdce.

Mletá vs. zrnková káva

Mletá vs. zrnková káva aneb co koupit? Narážíme na velmi zásadní téma, které rozhodne o výsledné chuti kávy. Káva připravená z právě namletých zrn bude intenzivnější a výraznější. Její chuť bude plnější a dokonale si ji užijete. Kdežto pokud koupíte již namletou kávu, tak budete ochuzeni o to nejlepší z čerstvě pomleté kávy. Ale chápu, že ne každému se chce mlít kávu. Na správné namletí kávy potřebujete správný mlýnek na kávu.

Mletá káva je pohodlnější pro přípravu a ve výsledku i méně nákladná, protože nemusíte pořizovat onen mlýnek na kávu. Mnozí konzumenti kávy rozdíl mezi mletou a zrnkovou kávou nepoznají a mletá káva jim prostě stačí. Musím ale stejně zalobovat za zrnkovou kávu. I pokud kupujete levnou kávu, tak ten rozdíl u čerstvě namleté a již zakoupené namleté kávy prostě ucítíte. Nebojte se toho a zkuste to.

Kávové směsi

Už jsem to nakousl výš, tak to ještě rozvedu lehce podrobněji. Na trhu najdete nesmočet směsí Robusty a Arabiky. Někdy se “nastavuje” Arabika kvůli ceně a někdy se zase přidává Robusta kvůli chuti, kvůli vyššímu obsahu kofeinu a nebo kvůli obojímu. Robusta má více kofeinu a je chuťově výraznější. Arabika je jemnější, má méně kofeinu ale její chuť je zkrátka lepší – zajímavější.

Robusta se často přidává do směsí pro espresso, protože umí vyčarovat bohatší pěnu – cremu. Pokud jste milovníci výběrové kávy, tak směsi asi zavrhnete ale doporučuji dát jim alespoň jednu šanci. Já jsem si třeba zamiloval kávu Black Insomnia.

Způsob přípravy kávy

Není to jen o samotné kávě ale také o její přípravě. Ta může výslednou chuť velmi ovlivnit a to pozitivně ale i negativně. Není nic horšího, než když výbornou výběrovou kávu připravíte naprosto nevhodným způsovem. To pak zapláčete nad výdělkem. Zmíním zde tedy takovou rekapitulaci nejčastějších metod přípravy kávy.

Kávovar

Kávovar je taková klasika všech klasik. V současné době máte na výběr ze široké nabídky kávovarů. Ceny začínají na pár stovkách a končí v mlhavé dáli, kdy prakticky neznají strop. Ale řekněme, že levný dobrý kávovar koupíte i do 5000 Kč. Pokud chcete něco kvalitnějšího, tak se pohybujete u částky kolem 20.000 Kč.

Ještě si dovolím shrnout typy kávovarů, které známe:

  • Pákový kávovar – káva z tohoto typu kávovaru je velmi chutná, přičemž proces je trochu časově náročnější. Je třeba umlít kávu a pak ji natlačit do nádobky, která se následně zasune do kávovaru. Tam je následně horká voda protlačena přes kávu a vy si pak vychutnáte výsledek v podobě espressa.
  • Automatický kávovar – pokud nemáte čas na mletí kávy a pijete kávu často, tak je automatický kávovar skvělou volbou. Postará se totiž o všechno za vás. Kávu namele a následně připraví. Do kávovaru jen nasypete kávová zrnka, zvolíte typ nápoje a kávovat se o všechno postará. Kvalitní automatické kávovary jsou poněkud dražší.
  • Kapslový kávovar – kávovar na kapsle je v poslední době velmi oblíbenou alternativou ke klasickýcm kávovarům. Stačí zakoupit kapsle a ty pak vkládáte do kávovaru. Do kávovaru jen doplňujete vodu a občas jej vyčistíte. Obsluha je tedy velmi snadná. Kapsle lze zakoupit i s různými příchutěmi. Zde ale musím poznamenat, že káva z kapslí je spíš pro kávové konzumenty, než-li pro kávomilce.

Moka konvička

Moka konvička je malé zařízení, které najdete v Itálii snad v každé domácnosti. Stojí pár korun a osbluha je velmi jednoduchá. Moka konvička se skládá ze dvou dílů. Do spodního dílu dáte vodu a kávu. Konvičku pak složíte dohromady a dáte na sporák. Během chvilky máte kávu připravenou. Moka konvička není úplně nejvhodnější pro přípravu kávy s vyšší aciditiou.

Pro běžnou kávu je ale Moka kovnčika skvělou volbou, která vás finančně nijak nezatíží.

Alternativní způsoby přípravy

Nebudu zde rozepisovat alternativní metody přípravy kávy, o kterých jsem na těchto stránkách psal již mnokorát. Proto je jen v rychlosti zmíním. Pokud se o nich chcete dozvědět víc, tak si rozklikněte konkrétní postup a přečtěte si o něm detailnější článek.

Hrubost mletí

Hrubost mletí kávy je dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje její výslednou chuť. Nezdá se to ale je to tak. Rozlišovat musíte vždy mletí podle typu přípravy kávy. Nejjemněji pomletá káva se hodí pro přípravu kávy v Džezvě (turecká káva).

Jemné mletí je potom vhodné pro přípravu kávy v moka konvičce.

Středně až hrubé mletí je vhodné pro FrenchPress, AeroPress, V60 nebo Chemex.

Elektrický mlýnek DeLonghi KG89 skladem a navíc dnes 11.9.2024 za akční cenu.

Neberte to jako dogma. Je to pouze obecné doporučení a nejlepší je pokud si každý zkusí různé typy hrubosti pro různé způsoby přípravy. Pouze tak zjistíte co vám nejvíc vyhovuje.

Pražení

Proč se vlastně káva praží? Protože tepelnou úpravou získají zrna jinou chuť. Resp. vynikne jejich chuť a aroma. Existuje několik stupňů pražení kávy a každý zprůob je charakteristický něčím jiným. Čím víc je káva upražená, tím více má specifickou chuť. S vyšším stupněm pražení se vytrácí pozvolna acidita kávy. Pokud máte rádi ovocnější typy kávy, tak sáhněte po světle pražené kávě. Tu si nejvíc vychutnáte připravenou některým z alternativních způsobů přípravy kávy. Osobně dávám přednost dripperu V60.

Čerstvost

Čerstvost kávy je dalším důležitým parametrem a já bych řekl, že jedním z nejdůležitějších. Pokud si pořídíte kávu v supermarketu, tak většina káv nemá nikde uvedeno, kdy byla upražena. Na obalu je často uvedeno jen datum spotřeby. U levných káv je to tedy vždy krok do prázna. Ale i levná káva vás může mile překvapit. U výběrové kávy naopak vždy víte, kdy byla pražena. Tento údaj bývá uveden přímo na obalu. Čerstvá káva je lahodná a pohladí vás po duši. Naopak stará káva, která byla nevhodně skladována vám den spíš znepříjemní.

Certifikace, sběr a země původu

Někteří lidé při nákupu kávy dbají také na její certifikaci. Je jedno, co si o tom myslíme ale uvedu zde několik možných certifikátů. Jsou jimi např. USDA Organic, Fair Trade Certified, SCACR, UTZ nebo The Italian Coffee Academy. Pokud na kávě uvidíte některý z těchto certifikátů, tak by při jejím pěstování a sklizni měly být dodržovány specifické podmínky dané konkrétním certyfikátem.

Země původu

Káva se sklízí zpravidla jednou nebo dvakrát ročně a sklizeň trvá kolem 10 dní, podle typu odrůdy kávy, podnebí, půdě apod. Největšími vývozci kávy jsou Brazílie, Vietnam, Indonésie, Kolumbie a Indie. Nejlevnější káva tedy pochází nejčastěji právě z těchto zemí. Milovníci ovocnějších káv se zaměřují na kávy z Afriky, které vynikají právě vyšší aciditou.

Kde koupit kávu

Kávu pije asi každý. Je to nápj, který si můžete vychutnat a nebo jen tak do sebe kopnout a užít si jeho kofeinový efekt. Koupit ji můžete klasicky v obchodech, supermarketech, přes internet a nebo v lokálních pražírnách. Osobně nakupuji kávu nejraději přes internet, kde si ji mohu snadno vyfiltrovat podle parametrů, které mě zajímají. Občas ale zajdu i do některé z místních pražíren a zkusím co mají nového.

Nejoblíbenější značky kávy

Tuto část berte s rezervou. Jedná se o kávu pro masy, kterou kupují ve velkém firmy pro zaměstnance a lidé, kteří mají kávu spíš jako nakopávač. My kávomilci máme své oblíbené značky pidi pražíren, na které nedáme dopustit.

Lavazza

Lavazza je jedna z nejznámějších značek kávy. Její historie sahá až do konce 19. století, kdy se začal věnovat kávě její zakladatel Luigi Lavazza. V současné době má Lavazza přibližně 45% podíl světové produkce kávy.

DeLonghi

Značku DeLonghi možná znáte nejen kvůli kávě. Tento výrobce se zabývá i výrobou domácích spotřebičů do kuchyně. Mezi nimi samozřejmě nechybí kávovary.

Segafredo

Segafredo je italská značka s bohatou historií. Je zároveň i první italskou značkou, která realizuje i franšízingovým projekt. Založil ji obchodník s kávou Massimo Zanetti v roce 1988, kdy vznikla ve francouzském hlavním městě první kavárna pod touto značkou. Jejich kávu si dennodenně vychutnává velké množství kávičkárov, kteří si pochvalují její chuť.

Hodnocení

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*