TOP 2 způsoby přípravy dokonalé ledové kávy

TOP 2 způsoby přípravy dokonalé ledové kávy

Letní vedra nejsou pro milovníky chladu nejvhodnějším obdobím. Všechny letní zahrádky jsou sice otevřené, ale nalít si espresso o teplotě 50 °C, když je venku podobná teplota, není zrovna příjemný zážitek. A tak se raději uchylujeme k chlazeným nápojům a sáhneme často po frappé, abychom ukojili svou touhu po kofeinu a zároveň se hezky zchladili. Proč bychom se ale měli spokojit s instantní kávou (ano, frappé je jen našlehaná instantní káva s mlékem, vodou a cukrem), když si pro klasickou kávu pečlivě vybíráme čerstvě praženou výběrovou kávu?

Zde jsou dva způsoby, jak si doma připravit ledovou kávu z kvalitních kávových zrn, abychom se nemuseli snižovat k přeslazeným kondenzovaným mlékům s kávovou příchutí. To je prostě fuj a správný kávomilec by se měl takovému výtvoru vyhnout obloukem. Takže pojďme na to, zkusme si společně připravit luxusní ledovou kávu!

Cold brew

Cold brew“ je způsob přípravy kávy, při kterém se káva zalévá vodou pokojové teploty nebo studenou vodou. Jak však víme z fyziky, částice se pod vlivem tepla pohybují rychleji. Příprava kávy s horkou vodou proto trvá jen několik minut. Pokud kávu zalijeme studenou vodou, musíme být trpěliví a nechat ji několik (zpravidla 12) hodin odstát.

Pro přípravu kávy za studena jsou ideální metody, při kterých se káva filtruje, např. přes papírový filtr v dripperu V60 nebo french press.

Postup přípravy French Press Cold Brew

 1. Kávu umelte nahrubo, aby se mohla zachytit na filtru french pressu.
 2. Nasypte mletou kávu do french pressu a zalijte ji studenou vodou.
 3. Kávu zamíchejte.
 4. Nechte 12 hodin stát v chladničce.
 5. Kávu vyjměte z chladničky a přefiltrujte.
 6. Podávejte ve sklenici s kostkami ledu.

Ledová káva

Pokud nemáte trpělivost na cold brew nebo jste si večer zapomněli připravit french press, abyste ráno měli kávu pěkně studenou, existuje druhý způsob přípravy ledové kávy: ledová káva.

Na rozdíl od cold brew kávu zalijeme horkou vodou, ale necháme ji překapat do sklenice s ledem, kde se rychle ochladí. Pro přípravu ledové kávy jsou ideální metody, při kterých se káva leduje, jako je můj oblíbený Aeropress nebo dokonce espresso.

Postup přípravy ledové kávy v AeroPressu

 1. Namelte 1,5-2 násobek běžného množství kávy. Protože je káva zředěná rozpuštěným ledem, musíme ji udělat silnější.
 2. Použijte obrácenou metodu – otočte Aeropress dnem vzhůru, nasypte kávu a přilijte trochu horké vody, aby byla káva zakryta.
 3. Zamíchejte a počkejte 30 sekund.
 4. Přilijte horkou vodu a počkejte dalších 60 sekund (o 30 sekund déle než obvykle; chceme přece získat silnější extrakt).
 5. Nasaďte filtr a sceďte kávu do sklenice s ledem.
 6. Nechte si chutnat.

Je překvapivé, jak velký rozdíl je v tom, zda do horké kávy přidáme led až na konci, nebo zda kávu natlačíme přímo do sklenice s ledem. Postupným stlačováním kávy přímo na led se káva rychle ochlazuje po kapkách a vzniká skutečně ledová káva. Pokud do uvařené kávy přidáte pouze led, výsledkem bude zředěná vlažná káva, což není to, co chceme.

Ochucení ledové kávy

Pokud o kávě něco víte, pravděpodobně si ji vychutnáváte bez mléka a bez cukru. Pro ledovou kávu však platí trochu jiná pravidla. Čím je nápoj (a jídlo) chladnější, tím méně jsou naše chuťové pohárky schopny vnímat sladkou chuť. Zároveň si mnoho lidí stěžuje, že ledová káva je více hořká, než klasická horká káva. Proto se doporučuje, samozřejmě v závislosti na chuti, ochutit ledovou kávu mlékem a/nebo trochou sladidla (cukr, stévie…). Cílem není nápoj osladit, ale vyvážit jeho chuť.

Každá káva chutná jinak a každý způsob přípravy jí dodá jinou chuť. Experimentujte, zkuste najít to, co vás zeštíhlí. Místo mléka můžete zkusit přidat například kokosový olej nebo máslo.

Štítky: , , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*