Mnoho věcí, které denně děláme, děláme tak automaticky, že nás ani nenapadne přemýšlet o tom, zda by se nedaly dělat jinak a třeba i lépe. Pravděpodobně jsme je převzali od rodičů nebo přátel. Jednou z takových rutin bývá velmi často také ranní káva, která pro mnoho lidí znamená šálek “nesca” nebo “turka”. V tomto článku vám chci ukázat, že to jde i jinak. Ukážu vám, jak můžete s trochou znalostí a malými změnami nahradit každodenní rutinu malou dávkou luxusu a dopřát si výbornou kávu, která bude svou chutí o několik levlů dál, než vaše obvyklá klasika.
Čtěte také
Jak na French Press?
Vedle snahy připravit si doma tu nejlepší kávu jsem se mimo jiné naučil i něco o luxusu. Protože když se do odvětví výběrové kávy ponoříte trochu hlouběji, zjistíte, že si ji najednou dokážete také trochu víc kávu užít a vychutnat. Je to jen takový malý rozdíl, jako když si nekoupíte Lavazzu za 100 Kč, ale Barzzuzu za 150 Kč. Pokud si ji pak místo “turka” dáte v AeroPressu, jste na dobré cestě k té nejlepší kávě, jakou jste kdy měli. Ale popořadě, nepředbíhejme…
1. Čerstvě pražená zrnková káva
Pokud máte špatnou kávu, nezvládne ji připravit chutně ani ten nejlepší barista na světě. Jak poznáte, že je káva kvalitní?
Kupujte pouze výběrovou kávu. Káva se dělí na 2 druhy – výběrovou a komoditní.
Komoditní káva tvoří až 96 % veškeré obchodované kávy a najdete ji na pultech všech běžných obchodů pod značkami Lavazza, Segafredo, Jacobs, Nescafé, Tchibo, Eduscho apod. Problémem této kávy je její horší kvalita a neznámý původ. Na obalu kávy najdete většinou zemi původu ale konkrétní farmu se častp nedozvíte. Jedná se o kávu, která je levná a její nízká cena se zkrátka musí odrazit na výsledné kvalitě.
Naproti tomu výběrová káva tvoří pouze 4 % světové produkce a představuje to nejlepší, co lze získat. Kromě země původu můžete získat informace o kávě podle regionu, oblasti a někdy i podle farmy nebo plantáže. Dalšími důležitými informacemi, které můžete získat, jsou přesná odrůda kávovníku (nejen to, že se jedná o kávu Arabica), způsob zpracování, datum sklizně, datum pražení atd. Chuťově se výběrová a komoditní káva nedají vůbec srovnávat a i laik při otevření balení na první pohled pozná rozdíl v kvalitě zrn a zpracování této kávy.
Vždy kupujte pouze zrnkovou kávu, nikdy mletou. Opakuji: vždy jen zrnkovou kávu. Pokud jste doposud kupovali mletou kávu, tak tato malá změna zlepší chuť kávy o 50 %. Více už ale o zrnkové kávě v dalším bodě.
Káva by měla být čerstvě upražená – ideálně by neměla být starší 2-4 týdny od data pražení. Jak poznáte, kdy byla káva pražená? To se dozvíte na obalu. Pokud není datum pražení na obalu výslovně uvedeno, můžete jej odhadnout podle data spotřeby. Pokud je datum spotřeby červenec 2021 a dnes je únor 2020, víte, že káva byla zabalena před půl rokem. Tuto podmínku nesplňuje 99 % kávy, kterou si koupíte v obchodech.
Vždy kupujte jen malé množství kávy, které vypijete za týden nebo dva, abyste zachovali její čerstvost. Není proto vhodné zásobovat se dopředu větším množstvím kávy. Někdy je těžké odolat ale věřte mi, méně je v tomto případě více.
Sami si musíte zjistit, jakou kávu máte rádi. Chce to trochu experimentovat. Existuje mnoho druhů kávy, různé druhy zpracování a různé stupně pražení. Pokud chcete kvalitu a zaručenou čerstvost, vykašlete se na zahraniční značky. Z vlastní zkušenosti mohu upřímně napsat, že i v Česku je mnoho kvalitních pražíren. Dokonce si troufnu tvrdit, že jsme jakousi kávovou velmocí i co se týče počtu kaváren na počet obyvatel. Kávu máme zkrátka rádi.
Jak získat kvalitní kávu? V běžných obchodech ji nenajdete. Můžete si ji objednat online, například na výše uvedených stránkách, najít si specializovanou prodejnu ve svém okolí, nebo se můžete poohlédnout po pražírnách ve vašem městě.
2. Namelte jen tolik kávy, kolik potřebujete
Po 15 minutách začne mletá káva rychle ztrácet svou kvalitu a chuť (někde jsem četl, že káva během prvních 15 minut ztratí až 50 % svého aroma). Mletou kávu byste proto v žádném případě neměli kupovat. Nakupte zrna a před přípravou jich umelte jen tolik, kolik potřebujete.
Pokud jde o mlýnek, vykašlete se na všechny elektrické a nožové mlýnky. Kvalitní elektrický mlýnek stojí tisíce korun. I odborníci se shodují, že pro domácí použití je nejvýhodnější Hario Mini Mill Slim, který stojí přibližně 700 Kč.
3. Způsob přípravy
Rozlučte se s espressem v domácnosti. Kvalitní domácí kávovar stojí od 10.000 Kč výše. A to se jedná o pákový kávovar. Pokud chcete espresso, zajděte raději do kvalitní kavárny. Doma se porozhlédněte po alternativních způsobech přípravy.
French press
French press si můžete koupit v každém supermarketu za pár korun a připraví vám opravdu dobrou kávu. Příprava kávy je jednoduchá a rychlá.
- Do french pressu nasypte nahrubo namletou kávu.
- Zalijeme horkou vodou (necháme vodu vyvařit a počkáme 30 sekund, než trochu vychladne).
- Nechte extrahovat 3-4 minuty
- Promíchejte a sítko přitlačte. Hotovo. Káva je připravena.
AeroPress
Můj oblíbený způsob přípravy, který v posledních letech doslova ovládl svět, je AeroPress. V přípravě kávy Aeropress se dokonce pořádají mistrovství světa a ani nejlepší baristé na světě se jí nemohou nabažit. Aeropress je o něco dražší než french press, ale stále je levnější než levný kávovar nízké kvality. Příprava kávy je jednoduchá a výsledek je o několik úrovní jinde, než např. u kávy z FrenchPressu.
Existuje několik způsobů přípravy kávy pomocí kávovaru Aeropress. Za nejúspěšnější považuji obrácenou metodu.
- Naliji jen tolik vody, aby pokryla kávu, zamíchám a počkám 30 sekund.
- Přidám vodu na okraj, zamíchám a počkám dalších 30 sekund.
- Nasadím filtr a na posledních 30 vteřin kávu do šálku vymačkám.
Toto jsou dva nejoblíbenější způsoby přípravy kávy. Existuje mnoho alternativních způsobů přípravy kávy: běžný kávovar, moka kávovar, chemex, džezva, vakuová konvice, V60 a další. Pokud máte kvalitní a čerstvá kávová zrna, můžete z nich připravit skvělou kávu jakýmkoli způsobem.
Cibetková káva od ověřeného dodavatele za skvělou cenu. Objednávejte ještě dnes za akční cenu a využijte této nabídky.
Od té doby, co si tímto způsobem vybírám, co budu pít, se z každodenního pití kávy stal malý luxusní rituál.
Takto si mohu s Aeropressem za pár korun a kávou Barzzuz připravit luxusnější a kvalitnější nápoj, než jaký dostanete ve většině českých pětihvězdičkových hotelů. Jen musíte vědět, co a proč děláte.
Myslím, že to platí i pro jiné oblasti života. To, že si koupíte víno za tisíc korun, ještě neznamená, že bude kvalitní, že vám bude chutnat, že se bude hodit k dané příležitosti a jídlu, ke kterému ho budete podávat. Totéž platí pro čaj, whisky, doutníky, ale i nože a dokonce i holení. Těmto dalším tématům se budeme v budoucnu určitě věnovat.
Jaký druh kávy pijete? Jaký je váš oblíbený způsob přípravy? Na jaké další oblasti života se podle vás vztahuje tento princip luxusu?