Když jsem si poptvé v kavárně objednal Vacuum Pot, tak jsem vůbec nevěděl, co mě čeká a nemine. Na stůl mi přinesli zapálený a kahan a po chvíli i jakousi soustavu baněk. Kamarádi si ze mne dělali legraci, že jsme si spletli kavárnu s varnou. Od té doby už uplynulo mnoho let a Vacuum pot u nás zdomácněl a lze se s tímto způsobem přípravy kávy setkat v mnohem více kavárnách. V tomto článku i této efektní přípravě kávy povíme víc.
Jak Vacuum pot funguje?
Na první pohled to vypadá jako těžká alchymie. Ve skutečnosti je princip velmi jednoduchý. Stále se opakuje u všech stylů a typů přípravy kávy. Chceme nechat prokapat, protéct a nebo pod tlakem prohnat horkou vodu kávou tak, aby výsledná tekutina neobsahovala žádné pevné částice a případné nečistoty. Takto funguje i french press, moka konvička, aeropress a nebo třeba chemex.
Takže v tom nehledejte vlastně žádnou vědu. Vacuum pot na tom není jinak. Horká voda projde kávou a výsledkem je lahodná káva. Jen ten proces je poněkud víc zajímavý. Vacuum pot se skládá ze dvou skleněných nádob, které jsou spojeny trubicí s filtrem. Ve spodní nádobě je voda, která je zahřívána nad kahanem. A zde přichází ke slovu malé kouzlo. Voda je totiž po zahřátí změněna z kapaliny na páru. Pára pak díky fyzikálním zákonům utíká směrem nahoru skrze trubici a filtr až do horní nádoby. Díky tomu, že je horní nádoba chladnější, tak se pára opět sráží v kapalinu. A protože ve spodní nádobě tím pádem vnziká vakuum, tak je káva z horní nádoby opět nacucnuta zpět do spodní nádoby. Nečistoty a pevné částice tedy zůstávají ve filtru a ve spodní nádobě je čistá káva výborné chuti. Ze spodní nádoby se dá káva ihned servírovat.
Historie Vacuum potu
Vacuum pot je tu s námi déle, než bychom si mohli myslet. Například taková Moka konvička Bialetti je mnohem mladší. Vacuum pot byl vynalezen Loeffem, vynálezcem z Berlína, v roce 1830. První Vacuum pot se poněkud lišil od toho dnešního. Dnešní Vacuum pot je často vyroben ze skla s ombinací kovu nebo plastu a filtr bývá nylonový.
Nejznámějším typem Vacuum potu se zřejmě stal v roce 1840 „kávovar“ nesoucí název The Napier Vacuum Machine, který však byl pro každodenní používání příliš složitý. Vacuum pot nebyl tehdy mezi lidmi příliš rozšířený, jelikož na první pohled působil poněkud složitě. Oblíbili si jej především kávomilci, kteří vyhledávají opravdu chutnou kávu bez nečistot a pevných částit.
V roce 1842 však nastal zlom. Tehdy totiž Madame Vassieux z Lyonu přišla na jednodušší variantu vakuové přípravy kávy a nelenila a nechala si patentovat zařízení nesoucí název French Balloon. Jednalo se o zařízení, které se skládalo ze dvou baněk připomínající balony. French Ballon byl opatřen také kahanem, který zahříval vodu ve spodní baňce.
Vakuové kávovary jsou populární v některých částech Asie, včetně Japonska a Tchaj-wanu. Interpretaci tohoto zařízení ve stylu Bauhaus lze vidět v kávovaru Sintrax od Gerharda Marcka z roku 1925.

Další typy Vacuum potu
Dříve bylo sklo křehké a materíly starších zařízení dostávaly doslova zabrat. Stávalo se například, že sklo nádoby nevydrželo tepelné rozdíly a tlak a často prasklo. Proto také nebyl tento kávovar mezi lidmi tolik orzšířený. Postupně však zaznamenával mnoho vylepšení a objevovaly se nové a nové typy tohoto vakuového kávovaru. Mezi velmi zajímavé patří Vídeňský kávovar. Tento vakuový kávovar byl obdobou klasického jen s tím rozdílem, že nádoby byly uloženy horizontálně vedle sebe.

Vacuum pot je unikátní kávovar, pomocí kterého si připravíte skutečně dokonalou kávu. Díky tomuto zařízení vynikne skvěle chuť kávy a vy si ji tak budete moci vychutnat opravdu naplno.
Vídeňský kávovar byl zajímavý svým vzhledem a ještě zajímavější svou funkcí, kdy byl automaticky schopný odstavit kahan potom, co byla káva hotováa. Byl to tedy první automatický kávovar na světě a navíc ke své funkci nevyužíval elektřinu. A pokud jste milovníky filmů s Jackem Nicolsonem, tak ten si v tomto kávovaru připravuje kávu ve filmu The Bucket List. A víte, co to bylo za kávu? Byla to přece cibetková káva, která patří mezi nejlepší kávy na světě.
Moderní vakuový kávovar
Vacuum poty nebyly dlouhou dobu spolehlivé a trpěly na vady materiálu. To se změnilo až s příchodem borosilikátového skla zvaného Pyrex, které bylo objeveno roku 1915. Toto sklo mělo mnohem lepší vlastnosti a bylo schopné odolávat teplotním orzdílům a tlaku ve vacuum potu. Model madam Vassieux byl pak vzkříšen Sestry Bridgesovy toho využily a vpodstatě okopírovaly madam Vassieux, který nazvaly Silex. Od současných vacuum potů bychom tento nový model zřejmě téměř nerozeznali.

Čtěte také
Jak na French Press?
Vacuum pot stoupá na oblibě
Jak už jsme několikrát napsali, příprava kávy ve vacuum potu vypadá složitě, což mnoho lidí odradí. Proto vacuum pot není mezi kávomilci příliš rozšířený. Paradoxně jej najdeme víc v Asii, než v Evropě. Nicméně to se mění a dnes už jej lze častěji a častěji zahlédnout nejen v kavárnách ale i u lidí doma. Je to tím, že káva z něj je dokonalá. Je čistá, bez nečistot, bez kalu. Zkrátka její chuť je nezaměnitelná a pokud si dopřáváte lepší kávu, například cibetkovou kávu apod., tak je Vacuum pot ideálním nástrojem pro její přípravu. Sama příprava kávy je skvělým divadlem, které táhne zraky okolí.
Návod na přípravu kávy ve vacuum potu
Příprava kávy ve Vacuum potu je skvělým zážitkem a ritálem, který si zamilujete. Skládá se z několika jednoduchých kroků.
- Nejprve si připravte vodu – budete potřebovat již předehřátou vodu. Někdo dává přímo vroucí vodu ale já se bojím, takže dávám pouze horkou filtrovanou vodu.
- Spodní nádobu naplňte ze 4/5 touto horkou vodou – díky tomu ušetříte čas a nemusíte vodu tak dlouho kahanem zahřívat.
- Na hrdlo spodní nádoby nasaďte horní část spolu s filtrem.
- Zapalte kahan a umístět jej pod spodní baňku s vodou.
- Vyčkejte, až voda provře do horní baňky.
- Nyní ihned po provření nasypte do nádoby kávu a promíchejte ji.
- Kávu nechte 2 minuty extrahovat.
- Nyní oddělejte kahan – spodní baňka se ochladí a nasaje si zpátky přefiltrovanou kávu.
- Kávu můžete ihned servírovat.
Jakou kávu používat?
Ideální je středně jemně namletá káva. Já si v tomto skvostu dopřávám jednou za čas cibetkovou kávu, která chutná z vacuum potu úplně jinak. Je to blaho, které by měl člověk jednou za čas zažít.