Věděli jste, že k tomu, abyste si namleli kávu, nepotřebujete mlýnek? Poslouží vám k tomu skvěle totiž pár jiných kuchyňských vymožeností, které má doma snad úplně každý.
Na začátku je ale dobré si uvědomit, že káva, která není umletá v klasickém mlýnku na kávu, ale pomocí jiných kuchyňských pomůcek, nikdy nebude dosahovat kvalit a konkurovat chuti a vůni kávy čerstvě namleté v mlýnku. Přesto, v případě nejvyšší nouze, můžete zkusit následující tipy. Takže jak správně umlít kávu i bez mlýnku na kávu?
Palička nebo kladívko
Kladívko je šikovná a všestranná pomůcka. Můžete použít jakékoliv menší kladívko nebo například paličku na maso. Nejlépe dřevěnou, která je ke kávovým zrnům šetrnější než ta kovová. Nejprve zrna přesypte do uzavíratelného sáčku a ten pak následně zabalte do látkové utěrky. Balíček položte na desku, která se nerozbije ani nepoškrábe, až budete paličkou či kladívkem zrnka drtit. Vytrvejte tak dlouho, dokud ze zrn nebude kávový prášek. Všechna zrna však namletá nebudou. Z některých bude jemný prášek, jiná budou tvořit jen hrubou směs. Proto tuto kávu v žádném případě nepoužívejte na přípravu espressa ani žádné jiné kávy na bázi espressa, ale spíše filtrované kávy, například pomocí dripperu V60.
Hmoždíř na koření
Obvykle v něm roztloukáváme pepř, chilli papričky nebo jiné koření. Stejně tak dobře poslouží i na “drcení” kávy. Do hmoždíře přidejte vždy jen malou hrstku zrn a tloučkem je rozdrťte najemno. Pokud zrna z hmoždíře vyskakují, překryjte si hmoždíř utěrkou. Z takto “namletých” zrn můžete připravit například arabskou kávu v džezvě. Je to asi nejstarší způsob “mletí” kávy na světě. Na samém počátku se totiž kávová zrna drtila právě hmoždíři, který byl dříve vyroben ze dvou kamenů.
Váleček není jen na těsto
S pomocí lidské síly rozválí váleček téměř všechno, tudíž i kávu. Zrna opět přesypejte do sáčku a obalte ho utěrkou. Pak po ní válečkem přejíždějte tak dlouho, až se vám bude zdát káva dostatečně namletá. Protože váleček drtí kávu rovnoměrně a hodně najemno, můžete ji klidně použít do chemexu, dripperu a nebo vacuum potu.
Ruční mixér – nešetrné, ale rychlé
Nejenže někomu může být velmi nepříjemný zvuk tříštících se zrn o kovové čepele, ale zároveň jde o ten nejméně šetrný způsob, jak kávu namlít. Kov kávě, co se týče její chuti, zkrátka nedělá dobře. Na druhou stranu jde o velmi rychlý způsob mletí. Navíc nepotřebujete fyzickou sílu, o všechno se postará elektřina a onen mixér. Na mletí vyberte co nejvyšší nádobu a při mixování ji raději přikryjte utěrkou, aby zrna nevystřelovala ven. Bohužel při tomto způsobu mletí nelze kávu namlít rovnoměrně a tak se hodí spíš jen na frenchpress nebo do moka konvičky. Mixérem však nedrťte kávu každý den, můžete si ho tím zničit.
Výkonnější mletí – stolní smoothie mixér
Má sice ještě nepříjemnější zvuk, zato se vám kávu podaří namlít rovnoměrněji. Z hrubé kávy můžete docílit i extra jemné. Je však dobré vždy po pár vteřinách mixér zastavit a hrubost kávy zkontrolovat. Platí pravidlo, že v mixéru nikdy nemeleme kávu zelenou, jelikož antioxidanty v ní obsažené kovové čepele zcela umoří a nezbyde v ní nic, co je našemu tělu tak prospěšné.
Čtěte také
Jak na French Press?
Krajní varianta
V nejnutnějším případě můžete na namletí kávy použít i mlýnek na maso. Ale jenom za předpokladu, že je nový, nebo jste v něm ještě nikdy nic nemleli. Pokud jste ho už někdy použili, nemůžete od výsledné kávy čekat, že bude chutnat tak, jak káva chutnat má. V mlýnku na maso totiž zůstávají zbytky všeho, co jste v něm kdy mleli a právě tyto zbytky chutí a vůní do sebe káva nasaje.
Rada na závěr
Máte-li chuť na pořádné espresso nebo lungo, pamatujte, že ho docílíte jen díky kvalitnímu mlýnku na kávu. Palička na maso ani mixér vám v tom nepomůže. Na druhou stranu takto nadrcená káva postačí na obyčejnou filtrovanou kávu naprosto dokonale.