Vůně kvalitní výběrové kávy zpříjemní ráno nejednomu z nás. To se pak mnohem lépe vstává. A víte, co je pak úplně nejlepší? Když je to káva připravená z vlastnoručně namletých kávových zrn. Rozdíl oproti instantním nebo předem namletým kávám ze supermarketů je patrný už na první pohled úplně každému. Pokud si přivoníte ke kávě z čerstvě namletých zrn, tak je to prostě nebe a dudy oproti kávě z pytlíku. Pokud si chcete dopřát takto dobrou kávu, tak se neobejdete bez vhodného mlýnku na kávu.
Dva typy mlýnků na kávu
Mlýnky na kávu jsou k dostání jak ruční, tak elektrické. První jmenované se hodí všem, kteří přípravu kávy považují za jakýsi rituál a na její přípravě si prostě a zkrátka dávají extra záležet. Díky tomu, že na ručním mlýnku máte mletí plně pod kontrolou, nedojde k přepálení zrn. Proces mletí je však pomalejší a namáhavější. Pohon elektrických mlýnků na kávu je oproti tomu zárukou bleskové rychlosti. Výsledná káva má stejnou hrubost a je tak ideální na přípravu espress apod. Často se ale nevyhnete riziku připálení zrn, což hrozí zpravidla u levnějších elektrických mlýnků na kávu. Samozřejmostí by měla být možnost nastavit si hrubost mletí zrn, a to jak na ručních mlýncích, tak na elektrických mlýncích kávy. Při výběru mlýnku je také třeba brát v potaz kapacitu a velikost zařízení. To bychom měli volit vždy v závislosti na tom, kolik kávy chceme připravovat. Pokud děláte kávu jen pro sebe, tak logicky nepotřebujete velký mlýnek na kávu pro 6 osob. Mnozí vybírají i podle designu, jelikož vzhled je dnes také podstatným kritériem u výběru většiny produktů. Mlýnek na kávu by tedy měl designem ladit i s vaší kuchyní – pokud to vyžadujete.
Jdeme vybírat mlýnek na kávu
Navnadil jsem vás a dostali jste chuť na čerstvě mletou kávu? Není nic jednoduššího, než si ji vlastnoručně připravit pomocí mlýnku na kávu. Pokud si ani přes usilovné hledání na internetu nejste jisti, který model vybrat, projděte si tento článek a nechte se inspirovat. Sám jsem vybíral mlýnek na kávu velmi dlouho a nakonec jsem si jich pořídil v průběhu let víc. Těm nejdůležitějším parametrům správného výběru se tak budu v tomto obsáhlém článku věnovat poněkud podrobněji.
Jak si vybrat mlýnek na kávu?
Pokud patříte k milovníkům lahodné a voňavé kávy, tak byste s nákupem mlýnku na kávu rozhodně neměli otálet a zároveň byste neměli nákup bezhlavě uspěchat. Mlýnek na kávu je takový must-have doplněk, který musí mít každý správný kávomilec. S tímto zařízením docílíte zcela odlišné chuti oproti předem mleté kávě, o jejíž čerstvosti můžeme velmi často víceméně pochybovat. Teď nemám na mysli pražírny, kam si kávu přijdete osobně zakoupit a necháte si ji na místě namlít. Myslím tím balené kávy z obchodů.

Čtěte také
Jak na French Press?
Jenže výběr toho pravého mlýnku nemusí být na první pohled úplně jednoduchý, proto vám přináším tento seznam praktických informací, které vás pěkně provedou světem mletí kávy a hned vám bude vše jasnější. Na následujících řádcích zjistíte, že nabídka mlýnků je v Česku ale i ve světě hodně bohatá ale zároveň zjistíte, že vybrat mlýnek není úplně legrace.
Kávomlýnky tu popíšu od A do Z a zaměřím se na veškeré detaily. Po dočtení tohoto článku budete vědět o mlýncích úplně všechno a garantuji vám, že budete mít jasno v tom, jaký mlýnek je pro vás ten pravý. Pak už vám nebude nic bránit v tom, abyste si připravili svou oblíbenou kávu z dokonale namletých zrn pěkně v pohodlí svého domova. A tu vůni, která se při mletí line do okolí, tu si prostě zamilujete, to mi věřte.
Ruční mlýnek vs elektrický mlýnek na kávu
Prvním záchytným bodem se pro nás stane obecný popis zařízení nazývaného mlýnek na kávu. Zařízení, ve kterém pomocí speciálního mlecího mechanismu budete schopni umlít kávová zrna podle toho, pro jakou metodu přípravy kávy je zrovna potřebujete. Velmi často se setkáte také s označením kávomlýnek. Vždy však jde o stejný typ produktu – mlýnek je zkrátka vždycky mlýnek.
Tohle je jedna z nejzásadnějších otázek při výběru mlýnku. Vpodstatě to bude to první, co budete muset hned na začátku vyřešit. Dáte přednost ručnímu mlýnku a nebo elektrickému?
Ruční mlýnek na kávu
Už samotný název napovídá, že to bude stará dobrá ruční práce a princip funkce ručního kávomlýnku je tedy asi každému jasný. Kávu si s ním budete připravovat ručně, tedy pomocí vlastních sil. Nejčastěji nasypete do prostoru mlýnku kávu a pak točíte jako otrok kličkou pořád dokola. Tím pohybujete mlecími kameny a do nádobky v mlýnku padá umletá káva. Na první pohled je tedy jasné, že se jedná o jakousi tradiční metodu mletí kávy. Je to asi nejstarší způsob zpracování zrnkové kávy. Když tedy pominu třecí misku s tloučkem, která byla v Etiopii asi nahrazena dvěma šutráky a nekonečnou trpělivostí. Ruční mletí kávy je úžasné. Má to svoje kouzlo. Je to takový rituál. Ale přátelé, musím se vám přiznat, že mě to občas neskutečně nebaví. Musím se někdy přemáhat, abych to kafe namlel. Zvlášť, když je to světle pražená káva, která je tvrdší a jde hůř mlet. To je pak něco na moje nervy. Ale potom, když kávu namelu a zaleju v AeroPressu vodou, tak to je slast a ničeho nelituji. Celý proces mletí máte ve svých rukou a to kafe si opravdu odpracujete. Je to rituál, který by měl alespoň jednou za čas prožít každý kávomilec. Pokud dostanu novou kávu, kterou jsem ještě nikdy neměl, tak ji melu jedině v ručním mlýnku na kávu. Žádná elektrika. Chci to mít pod kontrolou a chci si to všechno prostě vychutnat. Je to slast. I když máte doma elektrický mlýnek na kávu, tak si do zálohy jeden ruční pořiďte. Stojí fakt pár korun. Nedovedu si třeba představit, že bych mlel cibetkovou kávu v elektrickém mlýnku. To by byl zkrátka hřích.
Pokud je pro vás mletí kávy opravdovým rituálem, tak si ruční mlýnek kupte. Stejně tak si jej kupte, pokud s kávou začínáte a do elektrického nechcete investovat. Levné elektrické mlýnky stojí za prd a za cenu levného elektrického mlýnku si raději pořiďte ruční mlýnek. Budete mít jistotu, že kávu mletím nepřipečete a že si ji pak opravdu naplno vychutnáte. Nebojte, taky jsem chtěl šetřit, taky jsem koupil levný elektrický kávomlýnek a taky jsem z něj byl zklamaný. Asi si tím musí zkrátka projít každý. Pokud se chystáte připravovat kávu pro 4 a více osob, tak jděte hned do nějaké kvalitní elektriky, to byste se umleli a káva by se vám hodně rychle zhnusila. Nehledě na to, že byste pak místo do kavárny chodili k fyzioterapeutovi.
Elektrický mlýnek na kávu
Elektrický mlýnek na kávu je poháněn pomocí elektrické energie. Nečekaně, že? Abyste si pomleli kávu podle vlastních požadavků, potřebujete na to aktivní elektrickou zástrčku, tedy zroj elektrické energie. A to je tak nějak všechno. Do elektrického mlýnku nasypete kávu, nastavíte hrubost mletí a spustíte mlýnek. O vše ostatní se pak už postará sám mlýnek. Některé dražší modely umí dokonce odvážit množství požadované kávy. To mi přijde skvělé. Ale většina z nás má doma váhu, takže i když nemáte takto vytuněný mlýnek tak si kávu můžete snadno odvážit na kuchyňské váze. Potom stisknete tlačítko a káva je za kratičkou chvíli umletá. Většina elektrických mlýnků umele kávu během několika sekund. Pozor si dávejte na levné elektrické mlýnky, které mají tendenci kávu při mletí lehce připéct, což logicky sníží její kvalitu. Rychlost mletí a možnost nastavení přesné hrubosti je tedy tou největší výhodou elektrických mlýnků na kávu.

Ještě se lehce rozepíši o té přepálené kávě. To se děje, pokud si pořídíte elektrický mlýnek na kávu s ocelovými mlecím mechanismem. Ten se během mletí velmi rychle zahřeje, díky čemuž je pak zahřívána i samotná káva, která se ve výsledku připéká. Vyřešit se to dá tak, že budete mlet menší množství kávy a nebo ještě lépe, že zainvestujete do kvalitnějších elektrických kávomlýnků, které mají mlecí kameny z jiných materiálů, než z oceli.
Princip mletí kávy
Abyste docílili kýženého výsledku, tedy té nejaromatičtější kávy s dokonalu chutí, musíte se zaměřit zejména na mlecí mechanismus mlýnku. Ten totiž rozhoduje o všem. Díky němu je namletá káva krásně voňavá a má jednotnou strukturu zrna. To pak logicky ovlivní chuť a aroma kávy. Právě na základě mechanismu mlýnku získáte dokonale pomletou směs. Pokud se začtete do technických parametrů jakéhokoliv kávomlýnku, narazíte pravděpodobně na dva typy výrobků s odlišným principem mletí.
Mlýnek na kávu s tříštivým ostřím
Tyto kávomlýnky jsou velmi často označovány jako nožové mlýnky a patří k těm levnějším mlýnkům na kávu. Jejich nízká cena se samozřejmě značně odráží na jejich kvalitě a na jejich principu fungování. Tříštivé nože jsou nejčastěji součástí elektrických mlýnků. Dosahuje se tak velmi vysokých otáček a tato rychlost hraje u mletí zásadní roli. Zrna kávy jsou díky tomu doslova nasekána na malinké kousíčky a při jejich rotaci dochází k pomalému zahřívání. Proto se káva může často při mletí lehce připéct.

Cibetková káva od ověřeného dodavatele za skvělou cenu. Objednávejte ještě dnes za akční cenu a využijte této nabídky.
Mnoho zákazníků vidí na první pohled krátký časový úsek při mletí kávy, ten je však vykoupen dost nerovnoměrnou velikostí nasekaných zrn. A to je další mínus při následné přípravě kávy.
Nebudeme ale až tak negativní a zkusíme najít i nějaká ta pozitiva na mlýnku na kávu s tříštivým ostřím. První dobrou zprávou je, že tento mlýnek mele kávu skutečně bleskově. Podle modelu mlýnku a typu hrubosti se můžeme bavit o sekundách, což je masakr a neskutečný fičák. U ručního mlýnku se bavíme o minutách, takže ten rozdíl v čase přípravy je skutečně zásadní. Kromě rychlosti mletí je další velkou výhodou také dlouhá životnost tototo typu mlýnku. Používání tohoto mlýnku je zcela bezpečné a nehozí vám žádné zranění, pokud nevymyslíte způsob, jak vstrčit prsty do mlecích kamenů. Mlýnek se poměrně dobře čistí a káva se v mechansmu téměř neusazuje. Velmi často se tyto mlýnky na kávu používají i na mletí jiných surovin, jako třeba oříšků, maku nebo koření. Já jsem dlouhou dobu mlýnek používal na mletí ovesných vloček.
Mlýnek na kávu s mlecími kameny
Dalším typem jsou potom kávomlýnky s mlecími kameny. S tímto typem mlecího mechanismu umelete mnohem kvalitnější kávu. Výsledná kvalita bude skutečně úžasná. Když jsem přešel na tento typ mlýnků, tak jsem byl překvapený, jaký rozdíl v kávě je. Klidně si udělejte pokus a porovnejte si mlýnek s mlecími kameny vs mlýnek s tříštivým nožem. Mechanismus s mlecími kameny bývá často u ručních mlýnků na kávu a pak u dražších elektrických mlýnků. Rozhdoně doporučuji zainvestovat a koupit elektrický mlýnek s mlecími kameny.
Mlecí kameny pomalu a plynule drtí kávová zrna v závislosti na tom, jakou jste si nastavili hrubost mletí na konkrétním typu mlýnku. Jedná se o poměrně plynulý proces, díky kterému jsou hezky uvolňovány z kávových zrn i obsažené oleje. Díky tomu bude i výsledný šálek kávy mnohem aromatyčtější a chuť bude také víc intenzivní. Vidíte, co všechno ovlivní jen změna mlýnku na kávu, resp. mechanismus mletí kávy? Ten rozdíl je skutečně znatelný a musíte to zkrátka zažít a takovou kávu ochutnat.
Ale abych pořád nevychvaloval mlýnky s mlecími kameny, tak zmíním i nějaká ta negativa. Nejsou nějak podstatná ale je fér je tu napsat. Asi tím největším je zvýšená potřeba údržby a čištění mlýnku. Díky tomu, že mlecí kameny uvolňují z kávových zrn oleje, tak se káva na kamenech usazuje a potřeba je čas od času vyčistit. Není to nic náročného a stačit vám bude nějaký hustý štetc nebo starý kartáček na zuby. Já osobně mlýnke i při denní používání čistím tak jednou do měsíce. Většinou stačí po použít jen lehce vyklepat usazenou kávu.
Dvě možnosti konstrukce mlecích kamenů
- Ploché mlecí kameny – Průměrná rychlost mletí elektrických mlýnků je 900 – 1300 ot. / min., průměrná velikost mlecích kamenů je 65 – 75 mm, výkonnost potom bývá kolem 9 – 18 kg / hod. a opotřebení po cca 300 – 350 kg umleté kávy.
- Kónické mlecí kameny – Průměrná rychlost mletí elektrických mlýnků je 400 – 550 ot. / min., průměrná velikost mlecích kamenů je 50 – 120 mm, výkonnost okolo 15 – 70 kg / hod. a opotřebení po cca 600 – 750 kg umleté kávy.
Jak se dělí materiál mlecích kamenů?
- Keramické mlecí kameny – neovlivní negativně výslednou chuť kávy
- Ocelové mlecí kameny – mívají často tendenci připékat při mletí kávu
Hrubost mleté kávy
Každý má rád jinou kávu. Někdo si rád dopřeje espresso z kávovaru a někdo si zase potrpí na filtrovanou kápu z dripperu. Pak jsou zase lidé, kteří zbožňují kávu z moka konvičky. Každý způsob přípravy kávy vyžaduje jinak hroubou kávu. Proto by vás měla zajímat nejen rychlost mletí kávy ale také možnost nastavení hrubosti. Hrubost kávy se zásadně podepíše na výsledné chuti kávy – na to byste měli vždy myslet.
- Ruční mlýnek na kávu – Tyto mlýnky mají většinou jednoduchou regulaci hrubosti kávy. Ta spočívá v tom, že přitahujete šroub k mlecím kamenům. Tím vzniká menší nebo při povolení větší prostor. Mezera mezi kameny pak ovlivňuje hruost kávy a vy si můžete jednoduše nastavit, jak hrubá má být káva. U levnějších ručních mlýnků se občas šroub povolí a je potřeba jej kontrolovat. U lepších se to nestává.
- Elektrický mlýnek na kávu – Levné mlýnky na kávu mají často páčku, kterou můžete nastavit hrubost kávy. Někdy jde nastavit jen dva typy hrubosti – jemnou a hrubou kávu. Někdy bývá u páčky stupnice, podle které si můžete nastavit plynule typ hrubosti. Moderní elektrické mlýnky na kávu pak mívají dokonce displej a dotykovou obrazovku, kde si nastavíte přesně takovou hrubost, jakou požadujete.
Ještě si dovolím uvést zde jednotlivé druhy hrubosti, které se nejčastěji používají pro jednotlivé typy přípravy kávy. Díky tomu pochopíte, že hrubost kávy je opravdu zásadní pro přípravu tohoto lahodného nápoje.
- nejjemnější mletí – ideální pro džezvu
- jemné mletí – ideální pro espresso
- středně hrubé mletí – ideální pro moka konvičku
- jemné, střední a hrubé mletí – ideální pro Aeropress a pak dále podle typu kávy a jejího pražení
- hrubé mletí – ideální pro Vacuum pot, Dripper V60, Chemex a filtrovanou kávu
- nejhrubší mletí – ideální pro french Press
Vzhled a materiál kávomlýnků
Nechci do toho příliš zabřednou a tak se designu mlýnků budu věnovat jen tak okrajově. Těch designů a typů vzhledu totiž existuje nespočet, jsou jich opravdu mraky. Navíc každý upřednostňuje jiný styl. Někdo má rád tradiční bucláky a někdo zase minimalistké mlýnky na kávu typu Hario. Jedno ale mohu potvrdi a to fakt, že na vzhledu kafemlýnku si zakládají spíš ti, kteří používají ruční mlýnky na kávu. To je zkrátka specifická skupina milovníků kávy s vytříbeným vkusem. Jsou to lidé, kteří milují především minimalistický vzhled. Tito lidé často hledají zajímavé mlýnky, které bývají vyrobeny z kovu a dřeva. Často se můžeme setkat i s mlýnky, jejichž větší či menší části jsou osazeny díly z exotického dřeva. Nejčastěji jsou ale ruční mlýnky vyrobeny z plastu, což je logické – je to levný a odolný ateriál. Ovšem i tyto plastové mlýnky mohou působit velmi moderně. Důležitý je ale také tvar mlýnku, tedy ergonomie. Mlýnek se vám při mletí musí dobře držet. Pokud máte menší ruce nebo kratší prsty, tak oceníte spíš užší mlýnek.
Elektrické mlýnky na kávu se vyrábějí také v různých designech a typech provedení ale ruku na srdce, u elektrického kávomlýnku na vzhled až tolik zákazníci nedbají. Tam jde spíš o funkčnost a estetika jde celkem stranou. I když samozřejmě narazíte i na designové kousky, které se stanou vkusným doplňkem každé kuchyně. Elektrické mlýnky bývají nejčastěji vyrobené z kombinace plastu a kovu. Elektrické kávomlýnky jsou často robustní zařízení a jejich velikost přesahuje velikost ručních mlýnků na kávu – musí se do nich vlézt motor a další součástky.
Objem a velikost mlýnků
Objem, nebo chcete-li kapacita, mlýnků na kávu je poměrně zásadním parametrem při výběru mlýnku na kávu. Musíte se hned na začátku rozhodnout, jak velký mlýnek si pořídíte. Velikost mlýnku na kávu můžete zvolit podle toho, kolik káv denně si děláte, jaké typy kávy pijete a nebo pro kolik osob připravujete kávu. Jednou z dost zásadních voleb je i kapacita mlýnku na kávu, kterou byste měli přizpůsobit podle toho, kolik nápojů denně děláte, popřípadě pro kolik lidí. Pokud bych to měl zprůměrovat, tak pro jednotlivce stačí mlýnek s kapacitou 10g kávy.
Násypka kávomlýnku má často identický objem, jako zásobník kávolmlýnku. Občas se můžete setkat s mlýnky, které mají násypku o něco větší. Pokud si budete připravovat kvalitní kávu, tak ji stejně budete navažovat váhou na přesnou hmotnost pro daný proces přípravy kávy.
Neřešte tedy kapacitu zásobníku ale zaměřte se na kapacitu násypky, do které se sype káva pro mletí. Pokud budete dělat jednu kávu, tak stačí menší mlýnek. Pokud si chcete namlet kávu dopředu an celý den a nebo chcete připravit kávu pro více osob, tak budete potřebovat mlýnek s větší kapacitou násypky, což by mělo být ideálně kolem 50 g.
Rozměr mlýnku na kávu se pak odvíjí od jeho kapacity a funkcí. Nejmenší jsou ruční mlýnky na kávu a největší pak elektrické mlýnky. Ovše i mezi elektrickými mlýnky najdete malá a skladná zařízení, která nezaberou příliš mnoho místa a snadno se s nimi manipuluje. Dnešní nabídka mlýnků má co nabídnout skutečně všem. Ujasněte si hned na začátku, zda-li chcete mlýnek používat pouze doma a nebo i na cestách nebo v práci.
Doma asi velikost až tam moc řešit nebudete ale pokud chcete mlýnek nosit třeba do práce a nebo s ním cestovat, tak bude velikost poměrně zásadním faktorem při výběru mlýnku. Pokud toužíte po elektrickém mlýnku ale zároveň si chcete dopřát čerstvou kávu i v práci, tak si můžete kávu namlet dopředu doma. A nebo to udělejte jako já a pořiďte si mlýnků víc. Na doma elektrický a do práce ruční. Existují samozřejmě i malé skladné elektrické mlýnky na kávu, které jsou poháněny baterií ale životnost baterie dle recenzí vydrří skutečně jen pár mletí a pak je potřeba mlýnek opět znovu nabít.
Jak se o mlýnky starat?
Už jsem to lehce naťukl někde výš v tomto článku. O mlýnek na kávu se musíte starat. Ať už máte mlýnek elektrický nebo ruční, jednou za čas je potřeba jej vyčistti. Já čistím mlýnky podle zanesení kávou tak jednou do měsíce. Ale je to hodně hrubý odhad. Vždycky totiž bude záležet na tom, jakou melete kávu a jak často mlýnek používáte. Nejvíc se zanáší ty nejlepší mlýnky, tedy ty s mlecími kameny. Olej, který obsahuje káva, totiž ulpí na kamenech a stěnách mlýnku a lepí na sebe částečky kávy. Stačí ale štěteček a nebo kartáček na zuby a mlýnek jednou za čas trochu vykartáčovat.
Ono dochází k uvolňování oleje prakticky ve všech mlýncích ale u těch s mlecími kameny je to nejpatrnější. Někteří zásadoví kávomilci čistí mlýnek po každém mletí. Je to asi nejlepší, co můžete udělat ale uvidíte sami, že toho času v životě tolik není a že ve výsledku stačí pořádně mlýnek vyčistit jednou za měsíc. Někde jsem četl, že pokud byste mlýnek vůbec nečistili, tak v nánosech může vznikat plíseň. Nikdy jsem neměl možnost to pozorovat ale možné to je.
Co použít na čištění mlýnků?
- Kartáček – Stačí obyčejný kartáček na zuby. K některým mlýnkům dostanete speciální kartáček ale je to obdoba toho našeho klasického. Používejte spíš ten s označením měkký. Kartáček slouží k čištění mechanismu od kávového prachu, který z mlýnku nelze vyklepat ručně.
- Štěteček – Pořídíte jej v papírnictví nebo v uměleckých potřebách. Já používám takový malý plochý, který je určena na temperové barvy. projděte si papírnictví a uvidíte, že štětců najdete spoustu.
- Čisticí granule – Jsou to vlastně speciální tablety, díky kterým vyčistíte dokonale zejména mlecí kameny.
Opravdu to neflákejte a nezanedbávejte údržbu a čištění kávomlýnku. Vím, že je to nuda a že to člověka moc nebaví ale zrovna mlýnek je zkrátka při přípravě kávy podstatným článkem. Díky dobře fungujícímu mlýnku si můžete dokonale vychutnat svůj šálek kávy. Pokud budete pečlivky, tak budete mlýnek čistt po každém použití. Já moc pečlivka nejsem, takže po mletí mlýnek jen lehce oklepu. Štetečkem jej čistím jednou do měsíce a nebo pokud melu jinou kávu, než jsem v něm naposledy mlel.
Jaké známe základní druhy přípravy kávy?
Pokud jste dočetli až sem, tak už možná máte jasno v tom, jaký mlýnek na kávu si pořídíte. A pokud v tom stále ještě nemáte jasno, tak tu ještě zrekapitiluji nejznámější základní druhy přípravy kávy. Od toho se totiž odvíjí i samotný výběr mlýnku na kávu. Možná si pak ujasníte, jaká metoda řípravy je vám nejbližší a podle toho se pak finálně rozhodnete pro váš vysněný mlýnek na kávu.
- Espresso – To je úplný základ. Je to asi nejoblíbenější forma přípravy kávy na světě. A také nejrozšířenější. Původ tohoto nápoje hledejte v Itálii, zemi pravých gurmánů a kávomilců. Espresso se připravuje v pákových kávovarech při vysokém tlaku. Horká voda prochází namletou a stlačenou kávou pod tlakem 9 bar. Na jeden 30 ml šálek je potřeba 7 g mleté kávy. Kvalitní espresso poznáte podle toho, že má na povrchu cremu, což je jakási forma „pěny“. Na Espresso nepotřebujete vysokoobjemový mlýnek na kávu. Resp. pokud nechcete dělat espresso pro více osob.
- French press – Tohle je hodně oblíbený způsob přípravy kávy, který není nijak časově ani finančně náročný. Nepotřebujete žádný kávovar, stačí vám je speciální konvička se sítkem. No a pak samozřejmě mlýnek na kávu. Kávu pro French press namelte na hrubo. Nasypte ji do konvičky a zalijte horkou vodou. Nechte ji extrahovat 4 minuty a pak stlačte sítko. Tím oddělíte kávu od nápoje. No a můžete podávat.
- AeroPress – Tohle je jeden z mých nejoblíbenějších způsobů přípravy kávy nejen doma ale i na cestách. AeroPress je krásně skladný a káva s ním připravená je lahodná. Zařízení vypadá jako obří injekční stříkačka a práce s ním je snadná, zvládne to každý. Do šachty se vloží filtr, propláchne se vodou a nasype se na něj namletá káva. Pak se zalije vodou a nechá se minutu až minutu a půl extrahovat. A pak to přijde. Nasadíte píst a tím zatlačíte. Ze spodní strany do hrnku vyteče luxusní káva. Luxusní! Tedy pokud máte dobrý zdroj kávy a pokud ji dobře namelete.
- Moka konvička – Bialetti moka konvička nechybí asi v žádné domácnosti v Itálii. Je to takový národní italský poklad, který má doma prostě každý Ital. A není divu, káva z moka konvičky Italům moc chutná. Je to přitom velmi jednoduché zařízení. Hliníková konvička, která je rozdělená na dvě komory. Voda se ve spodní části zahřívá a prochází skrze namletou kávu. Výsledný nápoj je pak vytlačen nahoru do horní části konvičky. Příprava kávy v moka konvičce je snadná a celý proces trvá skutečně jen pár minut. Moka konvička je ideální na tmavě praženou kávu, kde až tolik nebude vadit, že je káva při přípravě více zahřívána.
- Filtrovaná káva – To nejlepší na konec. Filtr, to je pojem, to je blaho, to je balzám na chuťové pohárky každého kávomilce. Je to proces, kdy voda volně protéká namletou kávou přes viltr do připravené nádoby. Zní to jednoduše ale ve skutečnosti je to věda. Ti nejvášivnější kávolmilci si kávu váží, váží i vodu a měří teplotu vody tak, aby byl výsledný nápoj zkrátka dokonalý. Káva z filtru je ideální na pohodové dlouhé popíjení u knihy nebo při práci. Je lahovná a vyniknou v ní všechny tóny a chutě, které by jinak v espressu zůstaly skryté. Nejznámější je pak bezesporu Hario V60 a Chemex.