Recept na neprůstřelnou kávu a její vliv na zdraví

Recept na neprůstřelnou kávu a její vliv na zdraví

Už jste slyšeli o bulletproof coffee, tedy o neprůstřelné kávě? V posledních měsících se stala jakýmsi trendem ve fitness komunitě. Stala se symbolem chytrého stravování a hubnutí. Jaká je ale pravda o neprůstřelné kávě? A jaký je ten nejlepší recept na neprůstřelnou kávu? To se dočtete v tomto článku.

Káva. Máslo. Olej.

Samostatně nenajdete žádnou z těchto ingrediencí jako součást žádné tradiční a vyvážené snídaně. Ale dohromady vám tyto ingredience připraví lahodný, pěnivý a energií jiskřící kofeinový nápoj, neprůstřelnou kávu, která si dala za cíl stát se přípitkem Silicon Valley.

Název neprůstřelná káva zní hodně extrémně, že? Propagátoři této novinky tvrdí, že je to moderní nápoj, který je schopný vám dát energii na půl dne a zároveň vám pomůže snížit tuk v těle. Jde jen o to, že do kávy přidáte olej a máslo. Zní zo jako zázrak a tak trochu jako nějaký magický nápoj. Ale jaká je pravda?

Nejčistší forma neprůstřelné kávy

Je však přidání másla a oleje do kávy skutečně rychlou a účinnou metodou, jak zlepšit schopnost soustředění, zvýšit energii a zároveň se dostat do formy? Pojďme se neprůstřelné kávě podívat trochu blíž na zoubek.
Co je to neprůstřelná káva?

Ve své nejčistší podobě je neprůstřelná káva směsí kávy, másla a triglyceridového oleje se středně dlouhým řetězcem (MCT).

Jaký je příběh neprůstřelné kávy?

Dave Asprey je americký podnikatel a zároveň tvůrce neprůstřelné kávy a společnosti Bulletproof Nutrition, Inc. Než Asprey představil a zpeněžil tento koncept západnímu světu, myšlenka spojení kávy s tuhou stravou s vysokým obsahem tuku nebyla mezi lidmi na západě rozšířená.

Zakladatel Asprey objevil tento recept na máslovou kávu při treku do Himálaje (hora Kailash) s cílem naučit se meditaci od buddhistických poutníků, protože ti se kolem úpatí hory vydávají na rituální okruh. Je to pro ně vpodstatě jedna z nejposvátnějších hor a tvrdí se, že každý správný buddhista by ji měl alespoň jednou za život obejít.

Asprey říká, že když se ospale dopotácel do chýše s jednou postelí, jeden z tibetských hostitelů mu dal šálek čaje smíchaného s jačím máslem. Tento nápoj jej prý skvěle nakopl a pomohl mu srovnat se s vysokou nadmořskou výškou a s drsným podnebím.

Během pěti minut po vypití čaje se mu po těle rozlilo teplo, říká Asprey.

Zmínil se také o tom, že:

Po návratu do USA si pohrál s receptem, nahradil čaj kávou, máslo z jačího mléka klasickým máslem a přidal kokosový olej (propagovaný jako Brain Octane Oil značky Bulletproof).

Po deseti letech pomohl koncept tohoto magického šálku čaje Aspreymu vybudovat mnohamilionové impérium na základě jeho kutilského přístupu k biologii. A od té doby, co zveřejnil původní recept na oficiálních webových stránkách, se kolem „neprůstřelné kávy“ strhl velký humbuk a obletěla popové obchody a kávové kultury po celém světě.

Jen aby nedošlo k porušení ochranné známky, bývá tento lektvar někdy nazýván jako Butter Coffee, Caveman Coffee v New Yorku nebo Grass Fed Coffee v Los Angeles.

Hádejte, jak si neprůstřelnou můžete vyrobit sami doma?

Zde je přesný a krok za krokem popsaný postup, jak si neprůstřelnou kávu připravit doma v kuchyni během pár minut.
Recept na neprůstřelnou kávu

Příprava lahodného šálku neprůstřelné kávy není nijak složitá, postup je do značné míry podobný právě tomu, jak připravujeme smoothies a různé šťávy pro sebe a pro rodinu.

Budete potřebovat:

 • Čerstvě pražená kávová zrna
 • French Press/V60
 • Mlýnek na kávu
 • Váhu na kávu
 • Filtrovanou vodu
 • MCT olej nebo kokosový olej
 • Ghee nebo nebo klasické máslo

1. Odměřte si kávová zrna

Aby byl šálek kávy pokaždé dokonale konzistentní, doporučuji vždy přesně odvážit všechny ingredience. Můžete použít jakoukoliv váhu, která váží v desetinách gramů. Správní kávomilci takovou váhu jistě doma mají. Díky tomu, že si jednotlivé ingredience vždy přesně odvážíte, budete mít jistotu, že pokaždé bude mít káva stejnou chuť a stejný účinek.

TIP: V případě potřeby můžete použít kávovar Hario Hario: Pro přípravu jednoho šálku kávy musíte umlít přibližně 11,6 gramu celých zrn, abyste připravili 2 ½ polévkové lžíce čerstvě namleté kávy.

Namletím 4 polévkových lžic zrn získáte zhruba 2 polévkové lžíce mleté kávy. Přidávejte další zrna, dokud nezískáte správné množství mleté kávy.

2. Umelte čerstvě upražená kávová zrna.

Samotná hrubost mletí může mít významný vliv na chuť výsledné kávy.

Chcete-li si připravit nejlepší možný šálek, budete se muset ujistit, že umíte namlet hezky stejnorměrné zrno. Zejména nastavitelný kónický mlýnek na kávu odvede skvělou práci.

3. Zvolte si sílu kávy

V závislosti na vaší chuti můžete upravit poměr kávy a vody tak, aby výsledná síla kávy byla přesně podle vašich představ. Pokud jste například příznivci silné kávy, přidejte přibližně polovinu šálku mleté kávy na 3 šálky vody.

Naopak pro přípravu o něco méně silného šálku kávy můžete na šálek vody přimíchat 2 ½ polévkové lžíce mleté kávy.

TIP: Kávu si můžete připravit i z jiných zdrojů, např: Na teplotě vody velmi záleží. Pro přípravu kávy bohaté chuti a vyváženějšího šálku se zaměřte na extrakci kávové sedliny při teplotě 93 až 96 stupňů.

4. Jak uvařit bio kávu

K přípravě kávy můžete použít překapávač, ale pokud na něj nemáte nebo nemáte zájem vyhodit celou výplatu, můžete alternativně použít metodu French Press nebo Pour-over. Obě tyto techniky jsou skvělé a zaručuji vám, že výsledná káva bude perfektní.

Já v tomto receptu použiji V60 ale použít můžete i French Press apod.

 • Uvařte dostatečné množství filtrované vody.
 • Do V60 přidejte namletou kávu. Doporučuje se začít s poměrem kávy a vody 1:12. Jinými slovy, přidejte 30 gramů kávy na 360 gramů vody.
 • Chcete-li zahájit proces extrakce, opatrně nalijte na kávu malé množství vody.
 • Jemně promíchejte kávu lžičkou a nechte kávu chvíli extrahovat.
 • Nyní opatrně přilijte zbývající vodu a nechte vodu překapat.

Vaše lahodná máslová káva je na dosah ruky.

Jakmile tedy dokončíte přípravu kávy, předehřejte svůj mixér propláchnutím malým množstvím horké vody a nakonec podle těchto jednoduchých kroků připravte svůj nápoj.

 • Do mixéru přidejte 1 šálek uvařené kávy.
 • Přidejte 1-2 lžíce MCT oleje nebo kokosového oleje.
 • Přidejte 1-2 polévkové lžíce másla ghí nebo klasického másla.
 • Nyní ingredience mixujte 20 až 30 sekund, dokud nebude výsledná nápoj vypadat jako krémové latté.

Voila! Vaše lahodná neprůstřelná káva je připravena. Podávejte do svého oblíbeného šálku a vychutnejte si ji! Kávu můžete dle libosti ochutit skořicí, hřebíčkem a dalším oblíbeným kořením. Někdo si do kávy přidává semínka vanilky.

Výživová hodnota neprůstřelné kávy

Počet kalorií v neprůstřelné kávě závisí na použitých ingrediencích a jejich přesné koncentraci.

Průměrně se do 8 oz šálku kávy se 2 lžícemi nesoleného, trávou krmeného másla a 2 lžícemi MCT oleje dostane asi 300 kalorií.

Pokud však dáváte přednost kokosovému oleji před MCT olejem, přidáte si zhruba 20 kalorií, celkem tedy 320 kalorií na šálek.

Pro vaši informaci: Pokud jste v režimu hubnutí, odborníci na výživu doporučují konzumovat konkrétně k snídani maximálně 300-400 kalorií. Snadný způsob, jak biohacking davu slupnout tuky a kalorie, je vzdát se tolik čichání zpracovaných sacharidů (460 kalorií!). Proč tedy jíst muffin, když můžete každé ráno vypít tento metabolický ekvivalent supernabitého akumulátoru kyseliny.

Potenciální zdravotní přínosy neprůstřelné kávy

Možná si říkáte, že zatímco samotná obyčejná černá káva stačí k nastartování vašeho dne, proč tedy přejít na neprůstřelnou kávu?

Kromě její skvělé chuti si ji lidé každé ráno rádi míchají, protože její potenciální zdravotní přínosy jsou příliš dobré na to, aby to byla pravda.

A co je zajímavé?

Za tvrzeními nadšenců do neprůstřelné kávy stojí věda s chladnými fakty a pořádnou dávkou důvodů.

Výhody neprůstřelné kávy

1. Může podporovat hubnutí prostřednictvím ketogeneze

Většinu výhod tohoto máslového nápoje při hubnutí má na svědomí MCT olej.

Pokud patříte mezi ty, kteří drží ketogenní dietu, může vám pití neprůstřelné kávy pomoci spustit hubnutí prostřednictvím ketózy, metabolického stavu, který se spustí nedostatkem sacharidů a nastartuje naprosto spalování tuků.

Důvodem může být to, že MCT olej je více „ketogenní“ než jiné tuky. To znamená, že pro tělo je snazší přeměnit MCT olej na ketony, které tělo využívá k výrobě energie, když je v ketóze, uvádí studie z roku 2018.

TIP: Pro uspokojivé výsledky používejte neprůstřelnou kávu jako náhradu jídla, nebo pokud chcete, spojte ji s plánem přerušovaného půstu, abyste nastartovali ketogenní hubnutí.

2. Může podporovat pocit sytosti (pocit plnosti)

Někteří lidé rádi pijí neprůstřelnou kávu právě proto, aby zabránili hladu během dopoledne.

Přidáním másla, MCT oleje nebo kokosového oleje do kávy může člověk pociťovat menší hlad díky dodatečným kaloriím a schopnosti tuků podporovat pocit sytosti.

Mějte na paměti, že tato máslová káva je vhodná, pokud ji požíváte jako náhradu jídla. Na druhou stranu, pokud ji přidáte k běžné snídani, může způsobit přibývání na váze, pokud tyto kalorie navíc po zbytek dne nespalujete.

3. Zlepšuje zdraví kostí a zajišťuje zdravý imunitní systém

Máslo z trávy v neprůstřelné kávě má vyšší obsah omega-3 mastných kyselin. O těch se předpokládá, že mají protizánětlivé vlastnosti a jsou spojeny s mnoha potenciálními zdravotními přínosy.

Konkrétně máslo krmené trávou obsahuje v průměru o 26 % více omega-3 mastných kyselin než běžné máslo, uvádí analýza z roku 2017.

Studie o omega-3 naznačují, že mohou zlepšit zdraví kostí tím, že zvyšují množství vápníku, a tím snižují riziko osteoporózy.

Kromě toho se předpokládá, že je také bohaté na vitamin K2, který je prospěšný nejen pro kosti, ale také pro kardiovaskulární zdraví.

4. Poskytuje více zdravotních výhod kávy

Kromě dalších složek v receptu na neprůstřelnou kávu poskytuje samotná čistá organická káva řadu zdravotních výhod a snižuje riziko předčasného úmrtí na srdeční choroby a několik druhů rakoviny než ti, kteří abstinují.

Umírněné pití může také snížit pravděpodobnost vzniku onemocnění jater, Parkinsonovy choroby a cukrovky 2. typu. Je však zapotřebí dalších studií, aby se zjistilo, jak to dělá.

Kromě toho pití kávy po ránu zlepšuje duševní soustředění a udržuje vás bdělé a ostražitější obvykle po dobu několika hodin uvádí Medical News Today.

Měli byste pít neprůstřelnou kávu?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, musíte ji posoudit sami.

S přihlédnutím ke všemu se zdá, že může být užitečná pro lidi, kteří dodržují ketogenní dietu bez zvýšené hladiny cholesterolu.

Mírná konzumace spolu se zdravou stravou vám může pomoci shodit nějaké to kilo navíc a dodat jiskru energie, která vás nastartuje.

Pokud však pravidelně pijete neprůstřelnou kávu, doporučuje se vždy kontrolovat krevní markery, abyste se ujistili, že se nepřiblížíte riziku vzniku srdečních onemocnění a dalších zdravotních potíží.

Profesionální rada: Pokud pití neprůstřelné kávy zlepšuje vaši pohodu a kvalitu života, možná se vyplatí u ní zůstat i při sníženém příjmu potravy.

Několik slov na závěr

Neprůstřelná káva je rostoucí trend ve stravování, který je oblíbený mezi ketogenními dietáři a propagovaný jako užitečná náhrada snídaně. Výrobce produktu tvrdí, že pomáhá při hubnutí, zabraňuje hladu, zvyšuje intenzivní soustředění a zvyšuje hladinu energie. Zatím však neexistují žádné důkazy, které by tyto výhody nebo rizika potvrzovaly.

Zdá se, že pití s mírou nezpůsobuje žádné škody, naopak může být prospěšné, ale užívání většího množství může mít nepříznivé účinky na dlouhodobé zdraví.

Přidání do běžného životního stylu jako náhrada jídla vám neposkytne základní živiny, které potřebujete každý den. Naopak konzumace vyvážené a zdravé stravy může být prospěšná pro zlepšení vašeho duševního zdraví a udržení se sytého až do oběda.

Stručně řečeno, pokud máte zájem přidat ji do svého pravidelného režimu, vždy se doporučuje poradit se s odborníkem na zdravotní péči a nechat si zkontrolovat krevní markery, než začnete.

Hodnocení

Štítky: , , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*