Pro většinu lidí na celém světě je káva neodmyslitelnou součástí jejich každodenního života. Víte, odkud se káva vzala a kam až sahají její prapočátky? Historie kávy, alespoň ta zmapovaná, sice není tak stará jako lidstvo samo, zato je plná zajímavých faktů i mýtů.
Legenda o kávě
O kávě koluje nejedna legenda o jejím vzniku. V této souvislosti je často zmiňován arabský pasáček koz zvaný Kaldi, který své stádo pásl v jemenských horách. Jednoho dne se ale kozy přesunuly ke keřům s červenými plody. Po jejich požití začaly tak skotačit, až to pasáčka překvapilo natolik, že o této události informoval všechny, kdo byli ochotni poslouchat. Informace se tak donesla i k opatovi z místního kláštera, který se rozhodl plody povařit v horké vodě a naservírovat je mnichům. Ti se po vypití zázračného nápoje modlili mnohem déle, než do té doby byli zvyklí. Na zázračný nápoj si okamžitě přivykli a dožadovali se ho čím dál častěji. Během období dešťů pak sušili větvičky s plody, až jedna z ničeho nic upadla do ohně, který bobule upražil. Mniši je posbírali, rozemleli a následně zkusili nápoj připravit i v této variantě. A kupodivu chutnal mnohem lépe než původní odvar.
Zrnková a mletá káva mnoho druhů z různých lokalit za nejlepší cenu. Degustační balíčky a mnohem víc.
Existuje však ještě jedna pověst, která vypráví o Omarovi, šejkovi z Jemenu. Ten byl ale vyhoštěn z města. Ale protože se do něj chtěl vrátit a vladaři se něčím zavděčit, připravil odvar z kávy, který mu posléze nabídnul. Nápoj ho natolik okouzlil, že Omarovi všechno odpustil a ten se mohl vrátit zpátky do své domoviny.
Za všechno může požár
Historie kávy se začíná psát od šestého století. Kávovník objevili v Etiopii, přesněji v provincii Kaffa, kde keře divoce rostou dodnes. Káva se však nepražila ani nemlela od samého začátku, ale žvýkala se, podobně jako tabák. Až když jednoho dne kakaovníky shořely a nádherně se rozvoněly, došli obyvatelé k názoru, že bude lepší kávu pražit a mlít, než ji přežvykovat syrovou.
První zmínky o kávě však spadají už do dob před naším letopočtem, ale protože jsou nejasné, můžeme se, co se týče historie kávy, začít opírat až o archeologické zdroje ze Spojených arabských emirátů. A ty poukazují na to, že lidé si začali užívat pražené kávy až v devátém století našeho letopočtu. Tehdy ji však lidé konzumovali zejména pro její léčivé účinky.
Z Etiopie do Jemenu
Půjdeme-li po stopách nejstarší historie kávy, můžeme zjistit, že zmínky o ní se šíří z Etiopie do Jemenu, kam ji přinášeli válečníci při středověkých vojenských taženích. Až v Jemenu došlo k tomu, že byla káva kultivována na povzbuzující a léčivý nápoj, kteří si dopřávali jen ti vyvolení. Tehdy zřejmě dostala i svůj název. Proslýchá se, že název káva pochází z arabsko-tureckého slova pro povzbuzující nápoj, které zní kahweh či qahwah. Z Jemenu se káva následně dostala do Mekky a Mediny (dle přístavu zvaného Mokka dostala arabská káva stejnojmenný název), měst, která byla kulturním středobodem celého arabského světa. Ve třináctém a čtrnáctém století začaly vznikat první kavárny a poutníci se tak jejich prostřednictvím mohli s kávou seznámit a přinést ji tam, kam mířili.
Zákaz prodeje kávy
Šestnácté století ale pro kávu nebylo příliš příznivé. V roce 1511 totiž nastal zlom. Protože káva má povzbuzující účinky a dodává člověku energii, došli náboženští vládci k tomu, že funguje jako droga a zakázali ji. Všechna nasbíraná káva tak byla zlikvidována a její prodej zakázán. Vzhledem k tomu, že již před tímto zákazem kávu kupovali lidé ze všech koutů světa, bylo pravděpodobné, že už ji někdo do svého města přinesl a začal pěstovat. A tak se také stalo.
Indie jako nejvýznamnější vývozce
V sedmnáctém století vznikla první zámořská plantáž a to na ostrově Jáva, kam sazenice kávy propašoval holandský obchodník. Díky správnému podnebí a úrodné půdě se v Indonésii kávě začalo dařit a díky tomu se okamžitě stala nejvýznamnějším vývozcem kávy na světě. Netrvalo dlouho a káva se dostala až do Evropy, nejprve do Itálie, Francie, Velké Británie, Německaa Portugalska. Káva se tu okamžitě stala nejoblíbenějším nápojem a to nejen díky své lahodné, sladko-kyselé chuti, ale také díky jejím příznivým účinkům na lidský organismus.
První evropské kavárny
V roce 1615 se objevily první zmínky o kávě v Itálii. O deset let později pak vznikly v zemi první kavárny. O další století a pár let později se otvírá kavárna v Paříži a v Londýně. U nás se první kavárna objevila až na konci sedmnáctého století a pravděpodobně šlo o kavárnu s názvem U Zlatého hada, která se nacházela v Praze.
Čtěte také
Jak na French Press?
Zlatá éra kávy
V osmnáctém a devatenáctém století zažívaly kávové plantáže zlatou éru. Káva byla skvělým vývozním artiklem. V druhé polovině devatenáctého století se také objevují první zmínky o kávě, která se nazývá podle přístroje, jenž ji vyrábí a tím je frenchpress. V roce 1730 se také objevila první nejdražší káva na světě. Nesla název Jamaica Blue Mountain.
Kdo vynalezl espresso?
Na začátku dvacátého století pak vzniklo espresso. Za jejího vynálezce je považován Luigi Bezzera, který zjistil, že aby káva byla skutečně lahodná, jemná a chuťově výrazná, je zapotřebí správný tlak a teplota. Svůj přístroj na výrobu espressa si Bezzera nechal ihned patentovat. O pár let později však jeho patent koupil DesideroPavoni a rozjel sériovou výrobu espressa.
Jak je to dnes?
V dvacátém prvním století zažívá kávový průmysl takzvanou Třetí kávovou vlnu. Tendence velí pěstovat co nejkvalitnější kávu a připravovat ji co nejpoctivějším způsobem. Začínají se také intenzivně pěstovat vztahy mezi těmi, co kávu produkují a těmi, co ji kupují. A rovněž vznikají nové typy přípravy kávy jako chemex, V60 nebo vacuum pot.